Tibroträffen Klassiskmå 2000-04-10 21:55
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl  Rank Namn                    Dst Klubb                             Tid 



H80  (3)                3450 m                                   

    1       Erik Sillerström         20 OK Skogshjortarna               43:05 
    2       Arne Larsson             20 OK Skogsstjärnan                62:03 

            Nils Gustavsson          20 IF Sisu Tidaholm             ej start 



H75  (9)                3450 m                                   

    1       Sven Johansson           20 Gudhems IF                      38:39 
    2       Nils Andersson           14 Tenhults SOK                    40:16 
    3       Arne Jörlid              20 Toarps OK                       45:05 
    4       Erik Lång                14 OK Gränsen                      55:01 
    5       John Jonsson             20 IF Hagen                        55:06 
    6       Gösta Gustavsson         20 IF Hagen                        58:08 
    7       Arne Johansson           20 IF Sisu Tidaholm                62:37 
    8       Folke Fogelström         20 Lidköpings Vsk                  74:06 

            Erik Karlsson            20 Ryda Skidklubb               ej start 



H70  (19)               3450 m                                   

    1       Tage Hammer              12 Laxå OK                         34:47 
    2       Ingemar Lindström        14 Jönköpings OK                   34:50 
    3       Urban Spånmark           20 Mullsjö SOK                     34:51 
    4       Arne Wahlgren            20 SOK Träff                       35:19 
    5       Torsten Björkeroth       20 OK P4                           35:30 
    6       Mats Lomås               20 OK Tranan                       37:02 
    7       Bengt Nyström            20 OK Amne                         38:44 
    8       Sven-Erik Gustafsson     18 Säffle OK                       39:32 
    9       Inge Berg                20 Hjobygdens OK                   39:33 
   10       Lars-Gunnar Enström      20 OK Tranan                       39:55 
   11       Yngve Andersson          20 Lidköpings Vsk                  40:49 
   12       Stig Engström            20 OK Skogshjortarna               43:36 
   13       Håkan Bark               20 IF Hagen                        44:15 
   14       Lennart Thorstensson     20 HällekIS IF                     47:36 
   15       Janne Johansson          14 Jönköpings OK                   49:45 
   16       Carl-Gustav Fast         14 Jönköpings OK                   51:17 
   17       Henry Hallberg           14 OK Gränsen                      54:10 

            Gunnar Munk              20 IF Sisu Tidaholm               Felst. 
            Sture Gustavsson         20 Lidköpings Vsk               ej start 



H65  (25)               4000 m                                   

    1       Sven-Johan Persson       20 IK Gandvik                      34:10 
    2       Karl Åkerman             23 Motala AIF Ol                   35:12 
    2       Kjell Persson            20 Mariestads Fk                   35:12 
    4       Sten Johansson           20 OK Kullingshof                  35:46 
    5       Torild Bornetun          14 OK Njudung                      37:21 
    6       Claes Sjöberg            12 Lindebygdens OK                 38:20 
    7       Sven-Erik Andersson      20 Falköpings AIK                  39:11 
    8       Anders Nilsson           20 Ryda Skidklubb                  39:50 
    9       Stig Sahl                20 IF Hagen                        39:58 
   10       Lars Larsson             20 Bredareds IF                    41:50 
   11       Yngve Malmlöf            20 Floby OK                        43:43 
   12       Kurt Johansson           20 OK Skogsstjärnan                44:05 
   13       Bengt Carlqvist          20 IK Gandvik                      44:17 
   14       Bengt Jansson            20 OK Skogsstjärnan                44:42 
   15       Erling Lundgren          18 OK Grane                        45:58 
   16       Bertil Johnsson          14 OK Gränsen                      46:05 
   17       Uno Nilsson              20 Mariestads Fk                   46:52 
   18       Bernt Riis               20 IF Hagen                        48:45 
   19       Alban Carlbom             6 Lerums SOK                      49:38 
   20       Bo Öhrström              20 OK Amne                         52:21 

            Karl-Erik Helin          20 Hjobygdens OK                  Felst. 
            Sam Andersson            20 Lidköpings Vsk                 Felst. 
            Karl Lund                20 Lidköpings Vsk                 Felst. 
            Kurt Fors                20 HällekIS IF                    Felst. 
            Arne Nordström           20 OK Skogshjortarna            ej start 



H60  (31)               4500 m                                   

    1       Erland Ling              14 IK Hakarpspojkarna              35:13 
    2       Ingemar Holmberg         20 IF Hagen                        35:51 
    3       Mats-Erik Andersson      20 Ulricehamns OK                  37:47 
    4       Leif Carlsson            20 Ulricehamns OK                  38:00 
    5       Bertil Eriksson          18 OK Tyr                          39:21 
    6       Mats Birgersson          14 Forserums SOK                   40:26 
    7       Arnold Liljegren         14 OK Gränsen                      40:45 
    8       Harry Sundberg           20 OK Klyftamo                     41:49 
    9       Roland Brandshage         6 Sävedalens AIK                  42:35 
   10       Bo Westerberg            20 Vänersborgs Sk                  42:49 
   11       Lennart Bäck             20 IF Sisu Tidaholm                42:56 
   12       Rolf Gäverth             18 OK Jösse                        43:28 
   13       Börje Wallin             20 IF Sisu Tidaholm                43:35 
   14       Stig Bengtsson           20 OK Amne                         44:07 
   15       Lars Lång                20 OK Klyftamo                     44:14 
   16       Sören Bråhn              14 OK Berget                       44:22 
   17       Kent Fredriksson         20 OK Skogsvargarna                44:41 
   18       Sven-Olof Sandstedt      20 Falköpings AIK                  47:12 
   19       Göran Nordh              20 Trollhättans Sk                 47:50 
   20       Uno Andersson            20 OK Klyftamo                     47:57 
   21       Gunnar Johansson         20 Mariestads Fk                   49:40 
   22       Tord Lööv                20 OK Klyftamo                     51:46 
   23       Curt Tillman             23 Linköpings OK                   55:42 
   24       Harry Brandqvist         20 IF Sisu Tidaholm                61:57 
   25       Kuno Ekdahl              20 OK P4                           62:53 
   26       Stig-Olof Pettersson     20 Lidköpings Vsk                  63:28 
   27       Heikki Rissanen          20 Mariestads Fk                   66:22 

            Bror Jonsson             20 Ryda Skidklubb               ej start 
            Bo Zackrisson            20 OK Amne                      ej start 
            Rolf Stenström           20 Vänersborgs Sk               ej start 
            Jan-Erik Larsson         20 IF Sisu Tidaholm             ej start 



H55  (42)               4950 m                                   

    1       Kalle Johansson          20 OK Skogshjortarna               35:30 
    2       Per-Arne Johansson        2 OK Gipen                        36:13 
    3       Rune Sandberg             2 Uddevalla OK                    38:04 
    4       Roland Nilsson           20 Falköpings AIK                  38:41 
    5       Lennart Höije            20 Mariestads Fk                   39:23 
    6       Karl Bergstrand          20 Hjobygdens OK                   40:54 
    7       Roland Nord              12 Lindebygdens OK                 41:00 
    8       Roland Öhman             18 Kristinehamns OK                43:46 
    9       Bengt Andersson          20 IF Sisu Tidaholm                43:50 
   10       Kenneth Jonsson          20 Vänersborgs Sk                  44:27 
   11       Kjell-Åke Ryen           18 Kroppa IF                       44:28 
   12       Rolf Gabrielsson         20 IF Hagen                        44:39 
   13       Rune Spetz               20 Nitta IF                        44:55 
   14       Carl-Otto Wijkmark       20 IF Hagen                        45:45 
   15       Bror Palgrim             20 Vänersborgs Sk                  46:08 
   16       Sigvard Oscarsson        20 Istrums Sk                      46:18 
   17       Alf Olsson               14 Forserums SOK                   46:32 
   18       Bengtåke Andersson       20 OK Amne                         47:19 
   19       Ingmar Zachrison         20 Mariestads Fk                   48:28 
   20       Lars-Olof Gustafsson     20 OK Klyftamo                     49:20 
   21       Christer Henriksgård     20 OK Klyftamo                     49:41 
   22       Bengt Nilsson            20 Hestra IF                       50:08 
   23       Åke Nordberg             20 OK Klyftamo                     50:24 
   24       Kay Svensson             20 OK P4                           53:24 
   25       Per-Olof Nilsson         14 Jönköpings OK                   53:30 
   26       Håkan Kjellberg          20 Falköpings AIK                  53:42 
   27       Sören Andrén             20 IF Hagen                        54:42 
   28       Åke Gustavsson           20 Hjobygdens OK                   55:59 
   29       Gunnar Bryst             20 Hjobygdens OK                   56:50 
   30       Lars Wahlström           20 Istrums Sk                      57:14 
   31       Jan Rödström             20 OK Skogsstjärnan                60:37 
   32       Mats Pettersson          20 Gudhems IF                      61:53 
   33       Leif Rydberg             20 Istrums Sk                      62:18 
   34       Jurg Grissemann          20 OK Skogsstjärnan                62:53 
   35       Bengt Skoog              20 Lidköpings Vsk                  64:48 

            Per-Olof Johansson       20 OK Klyftamo                    Felst. 
            Yngve Johansson          18 Kristinehamns OK             ej start 
            Bernt Kvist              20 Ulricehamns OK               ej start 
            Lars-Åke Johansson       20 IK Ymer                      ej start 
            Lars-Erik Larsson        20 OK Amne                      ej start 
            Stellan Ahnström         14 Forserums SOK                ej start 
            Per Ljungström           12 Laxå OK                      ej start 



H55 Motion  (5)         4400 m                                   

    1       Styrbjörn Jansson        20 IF Hagen                        39:03 
    2       Roy Carlsson             20 Ulricehamns OK                  40:38 
    3       Ove Eriksson             20 Lidköpings Vsk                  48:25 
    4       Åke Johansson            14 Tenhults SOK                    55:16 

            Hans Johansson           20 Trollhättans Sk              ej start 



H50  (28)               5450 m                                   

    1       Kjell Martinsson         20 OK Tranan                       40:25 
    2       Håkan Olsson             20 Hjobygdens OK                   40:52 
    3       Hans G Bernhard          20 Mariestads Fk                   41:23 
    4       Kjell-Åke Nilsson        20 Ulricehamns OK                  41:42 
    5       Christer Johansson       20 SOK Träff                       42:04 
    6       Ingemar Magnusson        23 Boxholm-Mjölby Ol               42:46 
    7       Per-Arne Källen           2 Uddevalla OK                    43:14 
    8       Tapio Leino                 Espoo Suun Esbo                 43:29 
    9       Sven-Erik Johansson      20 Mariestads Fk                   45:12 
   10       Per-Olof Dahlström       20 Trollhättans Sk                 45:37 
   11       Åke Sjöberg              14 OK Gränsen                      46:32 
   12       Dan Krantz               20 IK Gandvik                      46:50 
   13       Lars Arnesson            20 Ulricehamns OK                  46:58 
   14       Bertil Karlsson          20 Hjobygdens OK                   47:37 
   15       Jan-Olav Carlsson        20 IF Hagen                        48:35 
   16       Christer Ottosson        20 IF Hagen                        48:40 
   17       Roger Karlsson           20 OK Skogsstjärnan                49:45 
   18       Per-Olof Linder          18 OK Tyr                          54:21 
   19       Peter Nyström            20 Mariestads Fk                   54:42 
   20       Ove Flink                20 IK Albion                       58:07 
   21       Johnny Asp                  T2 IF SKÖVDE                    58:17 
   22       K-G Larsson              20 OK P4                           61:44 
   23       Lars-Erik Andersson      20 Falköpings AIK                  62:05 
   24       Göran Litzell            20 OK Kullingshof                  63:24 
   25       Sven-Olof Fransson       14 SOK Aneby                       70:50 

            Karl-Evert Svensson      20 IF Hagen                     ej start 
            Jonas Larsson            20 OK Kullingshof               ej start 
            Ulf Sjödin               20 OK Klyftamo                  ej start 



H45  (33)               5950 m                                   

    1       Mats Karlsson            20 Lidköpings Vsk                  39:16 
    2       Roland Svensson          20 Mariestads Fk                   40:04 
    3       Johan Lindgren           20 IF Hagen                        42:37 
    4       Magnus Andersson         20 Ulricehamns OK                  43:02 
    5       Thomas Hellner           20 Istrums Sk                      43:23 
    6       Tomas Olausson           12 Askersunds OK                   44:12 
    7       Jan Löfvenholm           18 Skattkärrs IF                   44:49 
    8       Håkan Lööf               20 Mariestads Fk                   45:07 
    9       Thor-Björn Lund          14 IK Vista                        46:21 
   10       Stefan Gunnarsson        18 Kristinehamns OK                46:41 
   11       Kjell Kaminsky           20 Hjobygdens OK                   46:48 
   12       Tommy Westerberg         20 IF Hagen                        46:55 
   13       Jan Högenberg            20 Lidköpings Vsk                  47:47 
   14       Peder Johansson          20 OK Skogsstjärnan                48:46 
   15       Kent Andersson           20 OK Skogsstjärnan                49:06 
   16       Sture Johansson          20 OK Kullingshof                  49:08 
   17       Uno Magnusson            20 IF Hagen                        50:00 
   18       Urban Larsson            20 IF Hagen                        50:04 
   19       Håkan Jansson            20 IF Hagen                        51:41 
   20       Lars-Erik Jern           20 OK Amne                         51:55 
   21       Mats Sunesson            20 OK Skogsstjärnan                52:26 
   22       Göran Larsson            20 OK Skogsvargarna                53:57 
   23       Rainer Scholz            14 IK Hakarpspojkarna              54:05 
   24       Anders Pettersson        20 Hjobygdens OK                   54:17 
   25       Kent Ivarsson            20 OK Skogshjortarna               56:02 
   26       Ingvar Andersson         20 OK Amne                         59:25 
   27       Anders Eriksson          20 IF Hagen                        60:52 
   28       Lars-Ove Danielsson      20 IF Hagen                        61:55 
   29       Roger Andersson          20 Ulricehamns OK                  62:30 
   30       Hans Trofast             14 Tenhults SOK                    64:32 
   31       Kurt Maxé                15 Sundbybergs IK                  69:12 
   32       Alf Siewertz             20 Gudhems IF                      79:06 

            Per-Erik Carlsson        20 IF Hagen                     ej start 



H45 Motion  (17)        4400 m                                   

    1       Hans Toftén              20 Hjobygdens OK                   32:47 
    2       Ulf Hedefält             14 Tenhults SOK                    34:13 
    3       Stig Hjortvall           20 Borås GIF                       34:48 
    4       Conny Sahlin             20 OK Skogsvargarna                35:35 
    5       Jan Eriksson             20 Ulricehamns OK                  35:43 
    6       Bo Andersson             20 Falköpings AIK                  36:09 
    7       Leif Claesson            20 Istrums Sk                      36:36 
    8       Kenneth Gustafsson       14 OK Gränsen                      39:10 
    9       Bernt Josefsson          20 Ulricehamns OK                  41:05 
   10       Jonny Persson            20 IK Wilske                       42:35 
   11       Leif Tiberg              20 Hjobygdens OK                   46:40 
   12       Hans Andersson           20 IK Gandvik                      48:19 
   13       Kjell Cederman           20 Mariestads Fk                   48:41 
   14       Christer Dehlén          20 Mariestads Fk                   52:08 
   15       Benny Hoffman            20 IK Albion                       87:02 

            Lennart Nilsson          14 OK Gränsen                   ej start 
            Per Wennerberg           20 OK Klyftamo                  ej start 



H40  (26)               6500 m                                   

    1       Hans Strid               20 Ulricehamns OK                  40:34 
    2       Anders Sjögren           20 OK Kullingshof                  41:25 
    3       Lars Karlsson            18 Kristinehamns OK                41:47 
    4       Erik Hellsvik            20 IK Gandvik                      42:18 
    5       Thomas Hjert             20 Falköpings AIK                  44:56 
    6       Lars Olsson              20 IF Hagen                        48:16 
    7       Jörgen Fors              20 Istrums Sk                      48:46 
    8       Thomas Karlsson          20 Mariestads Fk                   49:54 
    9       Alf Danielsson           18 OK Grane                        50:57 
   10       Thomas Mauritzon         20 IF Hagen                        51:02 
   11       Lars Nilsson             20 OK Skogsstjärnan                51:40 
   12       Lennart Nilsson          20 Ulricehamns OK                  52:10 
   13       Per Nordsjö              20 IF Hagen                        53:15 
   14       Jan Sahl                 20 IF Hagen                        53:21 
   15       Jan Albertsson           20 Istrums Sk                      54:52 
   16       Bengt-Åke Jansson        20 Främmestad IK                   56:11 
   17       Alf Andersson            20 IF Hagen                        59:51 
   18       Agne Gustavsson          20 Istrums Sk                      59:59 
   19       Nils-Olof Larsson        20 Vänersborgs Sk                  62:09 
   20       Esbjörn Aronsson         20 IF Hagen                        62:36 
   21       Bengt Klasson            20 Ulricehamns OK                  63:53 
   22       Göran Lundin             12 Laxå OK                         68:27 
   23       Michael Karlsson         20 IF Hagen                        71:02 

            Ulf Palmér               20 Ulricehamns OK                 Felst. 
            Dan Johansson            14 Jönköpings OK                ej start 
            Ingemar Skaar            14 Jönköpings OK                ej start 



H35  (17)               7050 m                                   

    1       Lars Holmgård            18 Kils OK                         43:32 
    2       Tony Gustavsen           20 Istrums Sk                      45:28 
    3       Jonas Persson            14 Skillingaryds Fk                47:46 
    4       Thomas Bogren            20 IF Hagen                        48:32 
    5       Joachim Friberg          20 Istrums Sk                      49:23 
    6       Jonas Lång                3 Stora Tuna IK                   49:53 
    7       Bernt Henriksson         20 Gudhems IF                      50:02 
    8       Anders Jonsson           18 OK Grane                        51:38 
    9       Börje Claesson           20 Falköpings AIK                  52:28 
   10       Martin Gustafsson        20 Mariestads Fk                   53:52 
   11       Åke Mätsälä              14 Jönköpings OK                   56:03 
   12       Leif Persson             20 OK Skogsstjärnan                57:56 
   13 1287) Klaes Axelsson           14 IK Hakarpspojkarna              61:04 
   14       Anders Mattsson          20 OK Kullingshof                  61:21 
   15       Rolf-Arne Bornebratt     20 IK Gandvik                      75:28 

            Krister Karlsson         20 Istrums Sk                     Felst. 
            Tornie Ottersten         20 K 3 IF                       ej start 



H35 Motion  (11)        5950 m                                   

    1       Roger Gunnarsson         20 Falköpings AIK                  42:57 
    2       Christer Linné           20 Istrums Sk                      58:41 
    3       Bertil Carlsson          14 Tenhults SOK                    60:06 
    4       Anders Swedin            20 Lidköpings Vsk                  62:11 
    5       Ingvar Ivarsson          20 OK Kullingshof                  62:48 
    6       Bengt Gustavsson         20 IF Sisu Tidaholm                63:57 
    7       Anders Pettersson        20 Mariestads Fk                   69:47 
    8       Tord Gustavsson          20 OK Skogsstjärnan                69:52 
    9       Bert-Olov Larsson        20 OK Skogsvargarna                77:56 
   10       Michael Ågren            18 Säffle OK                       82:37 

            Stefan Olsson            20 IF Hagen                     ej start 



H21 Lång  (51)          10400 m                                  

    1 0116) Jörgen Nilsson           18 Kils OK                         54:04 
    2 0072) Erik Forsgren            18 OK Tyr                          57:19 
    3 0100) Mathias Jansson          12 Hagaby GoIF                     57:34 
    4 0099) Tony Larsson             20 Istrums Sk                      57:38 
    5 0123) Martin Ivarsson          18 OK Tyr                          60:44 
    6 0326) Björn Stenberg            6 IFK Göteborg                    61:36 
    7 0231) Lars Svensson            14 IK Hakarpspojkarna              61:55 
    8       Håkan Johansson          14 IK Hakarpspojkarna              63:20 
    9 0220) Andreas Gällerspång      19 Umeå OK                         63:33 
   10       Robert Enbom             20 Vänersborgs Sk                  64:38 
   10       Peter Cederberg             Farum Tisvilde OK               64:38 
   12 0367) Henrik Karlsson          20 OK Skogsstjärnan                65:02 
   13 0431) Richard Tengström        20 Främmestad IK                   65:20 
   14       Filip Svensson           20 Istrums Sk                      65:22 
   15 0227) Calle Andersson          20 OK Skogsstjärnan                65:30 
   16 0653) Thomas Andersson         20 OK Tranan                       65:56 
   17 0800) Magnus Andersson         20 OK Skogsstjärnan                66:36 
   18 0991) Marcus Kvarndal          20 Istrums Sk                      66:42 
   19 0445) Anders Påhlman           20 Istrums Sk                      66:43 
   20 0595) Anders Olsson            20 OK Tranan                       66:54 
   21       Tomas Andersson          20 OK Skogsstjärnan                67:11 
   22       Conny Källman            20 OK Kullingshof                  67:23 
   23       Tomas Johansson          14 Jönköpings OK                   67:26 
   24       Mats-Ola Levein          18 Kils OK                         67:37 
   25 0689) Erik Råberg              18 OK Tyr                          68:21 
   26 0829) Anders Ryvallius         20 Vänersborgs Sk                  68:29 
   27 0697) Erik Nilsson             14 Jönköpings OK                   68:47 
   28 0954) Magnus Södervall         20 IK Gandvik                      68:54 
   29 0381) Mathias Häggblom         20 OK Skogshjortarna               69:39 
   30 0813) Åke Wijkmark             20 IF Hagen                        70:56 
   31 0722) Kenneth Johansson        20 OK Tranan                       72:32 
   32 0303) Jesper Stenström         20 Vänersborgs Sk                  72:47 
   33 0632) Thomas Ljung             20 OK Kullingshof                  73:03 
   34 0973) Hans Påhlman             20 Istrums Sk                      73:40 
   35 0921) Rikard Kjellberg         20 Falköpings AIK                  73:50 
   36       Anders Sträng            20 Falköpings AIK                  74:24 
   37 1006) Martin Skoglund          20 OK Tranan                       75:41 
   38 0767) Mattias Larsson          20 OK Tranan                       77:18 
   39       Lars Karlsson            20 IK Albion                       77:22 
   40       Per Anders Görebrant     14 Jönköpings OK                   77:24 
   41 0863) Jimmy Friberg            20 Istrums Sk                      78:23 
   42       Anders Nilsson           20 OK Skogsstjärnan                78:44 
   43       Stefan Johansson         20 IK Gandvik                      78:50 
   44       Niklas Hall              20 OK Skogsstjärnan                81:39 

      0774) Tomas Johansson          20 Mariestads Fk                  Felst. 
            Urban Larsson            20 OK Skogsstjärnan               Felst. 
      0176) Magnus Nordström         18 Kils OK                      ej start 
      0637) Mats Hedman              20 IF Hagen                     ej start 
      0340) Magnus Nyström           20 Mariestads Fk                ej start 
      0493) Bo Hallberg              20 Falköpings AIK               ej start 
      0164) Martin Pettersson         6 Sävedalens AIK               ej start 



H21  (18)               7050 m                                   

    1       Henrik Sandahl           14 IK Hakarpspojkarna              46:31 
    2       Mikael Palgrim           20 Vänersborgs Sk                  47:08 
    3 1033) Mattias Hedfjärd         20 Gudhems IF                      48:55 
    4       Magnus Lundh             20 IK Gandvik                      49:35 
    5 0666) Karl-Johan Bernhard      20 Mariestads Fk                   50:19 
    6       Mattias Ossiansson       14 IK Hakarpspojkarna              51:34 
    7       Mattias Stockheden       14 OK Gränsen                      53:00 
    8 1250) Niklas Fallgren          20 Gudhems IF                      54:39 
    9       Tomas Stigsson           20 Trollhättans Sk                 54:53 
   10       Magnus Fransson          14 SOK Aneby                       55:43 
   11       Mattias Svensson         20 IK Gandvik                      56:54 
   12       Jan Ingemar Johansson    20 Lidköpings Vsk                  57:33 
   13       Robert Jakobsson         20 IF Sisu Tidaholm                58:17 
   14       Anders Franzén           20 Lidköpings Vsk                  64:25 

            Enar Tengström           20 Främmestad IK                ej start 
            Mattias Karlsson         20 IK Gandvik                   ej start 
            Magnus Andreasson        20 Trollhättans Sk              ej start 
            Tommy Andersson          20 IF Sisu Tidaholm             ej start 



H21 Motion  (9)         5950 m                                   

    1       Rikard Fredriksson       20 Falköpings AIK                  45:02 
    2       Håkan Andersson          18 Säffle OK                       49:07 
    3       Johan Arvidsson          14 OK Gränsen                      49:41 
    4       Emil Johansson           18 Säffle OK                       53:37 
    5       Niklas Sahlén            20 IF Hagen                        61:21 
    6       Carl Kvaldén             18 Säffle OK                       63:49 
    7       Thomas Asplund           20 OK Skogsvargarna                76:16 

            Dan Nilsson              14 OK Gränsen                     Felst. 
            Mattias Holmgren         20 Mariestads Fk                ej start 



H20  (8)                7050 m                                   

    1 0899) Per Zachrison            20 Mariestads Fk                   45:23 
    2 0646) Jonas Zachrison          20 Mariestads Fk                   47:26 
    3 1026) Jon Larsson              20 OK Kullingshof                  48:41 
    4 1456) Erik Lindgren            20 IF Hagen                        56:24 
    5 1398) Andreas Claesson         20 OK Kullingshof                  56:52 
    6       Åke Svensson             20 Istrums Sk                      57:40 
    7       Fredrik Metso            20 Falköpings AIK                  58:33 

            Gustav Brodin            20 Istrums Sk                     Felst. 



H20 Motion  (4)         5950 m                                   

    1       Rikard Andersson         20 Falköpings AIK                  65:42 
    2       Johan Andersson          20 Främmestad IK                   75:34 
    3       Mattias Flink            20 IK Albion                       80:03 

            Daniel Sjögren           20 Ulricehamns OK               ej start 



H18  (24)               6500 m                                   

    1 0580) Tobias Johansson         20 Falköpings AIK                  38:07 
    2 0887) Erik Johansson           20 OK Kullingshof                  41:13 
    3 1150) Niklas Nordsjö           20 IF Hagen                        41:52 
    4 0853) Martin Moberg            20 Mariestads Fk                   43:59 
    5 1294) Christian Arnesson       20 Ulricehamns OK                  45:26 
    6 1382) Stefan Falemo            20 Falköpings AIK                  46:27 
    7 1013) Andreas Aronsson         20 IF Hagen                        46:41 
    8 1100) Rikard Bernhard          20 Mariestads Fk                   46:54 
    9 1395) Fredrik Johansson        20 OK Skogsstjärnan                48:44 
   10 1136) Martin Metso             20 Falköpings AIK                  49:10 
   11 1241) Joel Sanderi             20 Lidköpings Vsk                  50:38 
   12       Mattias Wiktorsson       12 Laxå OK                         55:00 
   13       Stefan Olofsson          12 OK Tisaren                      57:34 
   14       Pontus Danielsson        20 IF Hagen                        58:43 
   15 1327) Erik Martinsson          20 OK Tranan                       58:55 
   16 1428) Johannes Claesson        20 OK Kullingshof                  59:02 
   17       Carl-Oskar Franzén       14 SOK Aneby                       61:43 
   18       Martin Cederman          20 Mariestads Fk                   70:21 
   19       Joacim Gustafsson        20 OK Klyftamo                     80:02 
   20       Tobias Johansson         20 Mariestads Fk                   95:31 
   21       Owe Andersson            20 OK Amne                         98:30 

            Greger Martinsson        20 Mariestads Fk                  Felst. 
            Johan Carlsson           20 Hjobygdens OK                ej start 
      1199) Gustaf Wennerberg        20 OK Klyftamo                  ej start 



H16  (25)               4950 m                                   

    1       Rickard Hilmersson       20 OK Klyftamo                     34:08 
    2       Karl Larsson             20 OK Kullingshof                  36:45 
    3       Mikael Axelsson          20 Ulricehamns OK                  37:09 
    4       Johan Filipsson          14 OK Gränsen                      38:53 
    5       Björn Arnesson           20 Ulricehamns OK                  40:21 
    6       Fajer Wennerberg         20 OK Klyftamo                     40:43 
    7       Henrik Johansson         20 Falköpings AIK                  42:01 
    8       Jon Sjödin               20 OK Klyftamo                     42:19 
    9       Jonas Hjert              20 Falköpings AIK                  42:31 
   10       Niklas Westerberg        20 IF Hagen                        42:59 
   11       Albin Sunesson           20 OK Skogsstjärnan                43:29 
   12       Per Grehn                20 Mullsjö SOK                     44:00 
   13       Filip Holm               20 Hjobygdens OK                   47:29 
   14       Oskar Lund               14 IK Vista                        48:02 
   15       Johan Leijgård           20 IK Wilske                       49:16 
   16       Andreas Leijgård         20 IK Wilske                       51:30 
   17       Marcus Johnsson          20 OK Kullingshof                  52:37 
   18       Johan Christensson       20 Mariestads Fk                   60:48 
   19       Gustav Enander           20 Vänersborgs Sk                  64:12 
   20       Jerker Andersson         20 Ulricehamns OK                  65:32 
   21       Lars Karlsson            20 OK Skogsstjärnan                65:50 
   22       Mathias Aronsson         20 IF Hagen                        70:20 

            Ulf Persson              20 IK Wilske                      Felst. 
            Stefan Lemming           20 Mariestads Fk                ej start 
            Emil Nilsson             14 OK Gränsen                   ej start 



H16 Lätt  (9)           4400 m                                   

    1       Kristian Karppinen       14 OK Gränsen                      37:03 
    2       Marcus Hellner           20 Istrums Sk                      37:27 
    3       Per Andersson            14 Tenhults SOK                    48:29 
    4       Joakim Nilsson           20 OK Skogsstjärnan                56:17 
    5       Pierre Fredén            20 Mariestads Fk                   58:33 
    6       Tomas Johansson          20 Mariestads Fk                   67:28 

            Erik Hedefält            14 Tenhults SOK                 ej start 
            Jonas Ursin              20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Christoffer Järkeborn    20 Lidköpings Vsk               ej start 



H14  (24)               4000 m                                   

    1       Johan Olsson             20 Hjobygdens OK                   27:38 
    2       Fredrik Johansson        20 OK Kullingshof                  27:53 
    3       Jesper Tiberg            20 Hjobygdens OK                   29:02 
    4       Anton Sjöholm            20 Mullsjö SOK                     29:04 
    5       Tobias Öström            18 OK Tyr                          30:28 
    6       Karl-Johan Nilsson       20 OK Tranan                       31:13 
    6       Erik Johansson           20 Falköpings AIK                  31:13 
    8       Daniel Muschke           20 Falköpings AIK                  31:20 
    9       Daniel Hjortvall         20 Borås GIF                       32:16 
   10       Mattias Ivermark         18 Säffle OK                       33:03 
   11       Pär Holmbäck             20 Hjobygdens OK                   34:07 
   12       Erik Skaar               20 Ryda Skidklubb                  34:48 
   13       Mattias Lööf             20 Mariestads Fk                   38:25 
   14       Mikael Sjöström          20 Mariestads Fk                   38:30 
   15       Håkan Sjögren            20 Ulricehamns OK                  41:56 
   16       Mikael Persson-Riis      20 IF Hagen                        42:22 
   17       Mattias Pettersson       20 Falköpings AIK                  51:28 
   18       Gustav Dehlén            20 Mariestads Fk                   51:45 
   19       Rickard Björkman         20 Trollhättans Sk                 61:43 
   20       Daniel Johansson         20 Lidköpings Vsk                 103:56 

            Mattias Jagefeldt        20 IF Hagen                       Felst. 
            Henrik Magnusson         20 IF Hagen                     ej start 
            Lars Axelsson            20 Hjobygdens OK                ej start 
            Viktor Ax                20 Lidköpings Vsk               ej start 



H14 Lätt  (17)          2900 m                                   

    1       Stefan Jonsson           20 OK Klyftamo                     22:37 
    2       Erik Lidén               20 Falköpings AIK                  27:25 
    3       Erik Pettersson          14 Jönköpings OK                   28:50 
    4       Rikard Carlsson          14 Tenhults SOK                    29:43 
    5       Mickael Holm             20 Hjobygdens OK                   30:31 
    6       Erik Svenning            20 Falköpings AIK                  30:52 
    7       Daniel Mauritzon         20 IF Hagen                        30:58 
    8       Kim Stenberg              6 IFK Göteborg                    32:12 
    9       Linus Longborn           20 IK Gandvik                      37:06 
   10       Rickard Larsson          20 Mariestads Fk                   40:54 
   11       Rasmus Johansson         20 Mariestads Fk                   43:18 
   12       Björn Werner             20 Lidköpings Vsk                  45:45 
   13       Filip Thorstensson       18 Säffle OK                       46:14 
   14       William Hjortfors        20 IK Gandvik                      62:48 
   15       Robin Binnberg           20 IF Sisu Tidaholm                68:06 

            Jakob Johansson          14 Jönköpings OK                ej start 
            Mattias Bryntesson        2 Stigsökarna                  ej start 



H12  (22)               2900 m                                   

    1       August Sjöholm           20 Mullsjö SOK                     21:24 
    2       Carl Magnusson           20 IF Hagen                        24:12 
    3       Jakob Andersson          20 Mullsjö SOK                     25:27 
    4       Mikael Karlsson-Landén   20 Istrums Sk                      25:35 
    5       Jon Weihard              20 Lidköpings Vsk                  26:07 
    6       Stefan Karlsson          20 Hjobygdens OK                   26:46 
    7       Niclas Sahlin            20 Vänersborgs Sk                  27:23 
    8       Christian Erickson       20 Ulricehamns OK                  28:37 
    9       Emil Johansson           20 Trollhättans Sk                 30:23 
   10       Johan Strid              20 Ulricehamns OK                  30:24 
   11       Simon Olsson             20 Främmestad IK                   32:43 
   12       Daniel Larsson           20 Vänersborgs Sk                  32:45 
   13       John Samuelsson          20 IF Hagen                        33:50 
   14       Oskar Krantz             20 IK Gandvik                      34:10 
   15       Anton Pettersson         20 Mariestads Fk                   34:52 
   16       Karl Jansson             20 Främmestad IK                   36:03 
   17       Mattias Karlsson         18 Kristinehamns OK                38:50 
   18       Olof Krantz              20 IK Gandvik                      48:21 
   19       Pär Hedenström           20 Hjobygdens OK                   49:46 

            Joakim Axelsson          20 Ulricehamns OK                 Felst. 
            Niklas Lundström         20 IK Gandvik                     Felst. 
            Filip Ax                 20 Lidköpings Vsk               ej start 



H12 Lätt  (19)          2600 m                                   

    1       Johan Törnroth           20 Hjobygdens OK                   23:00 
    2       Erik Carlsson            20 IF Hagen                        23:20 
    3       Oskar Pettersson         14 Jönköpings OK                   23:21 
    4       Johan Abrahamsson        20 Främmestad IK                   25:48 
    5       Johan Hermansson         20 Falköpings AIK                  26:54 
    6       Mikael Gustafsson        20 Främmestad IK                   29:20 
    7       Pontus Ferneman          20 Mariestads Fk                   30:02 
    8       Arto Karppinen           14 OK Gränsen                      32:25 
    9       Patrik Börjesson         20 Istrums Sk                      32:45 
   10       Jonathan Swedin          20 Lidköpings Vsk                  33:40 
   11       Andreas Fredén           20 Mariestads Fk                   35:09 
   12       Linus Karlsson           20 Istrums Sk                      38:54 
   13       Simon Hjortfors          20 IK Gandvik                      39:49 
   14       Erik Holst               20 IK Gandvik                      43:13 

            Magnus Lindblad          20 Hjobygdens OK                  Felst. 
            Andréas Johansson        14 Jönköpings OK                ej start 
            Björn Engelin            20 Främmestad IK                ej start 
            Fabian Wennerberg        20 OK Klyftamo                  ej start 
            Linus Trygg              20 Lidköpings Vsk               ej start 



H10  (27)               2450 m                                   

    1       Simon Sanderi            20 Lidköpings Vsk                  16:14 
    2       Sebastian Arvidsson      14 OK Gränsen                      18:31 
    3       Andreas Karlsson         20 Mariestads Fk                   18:33 
    4       Rasmus Carlsson          20 Lidköpings Vsk                  18:43 
    5       Albin Pettersson         20 Mariestads Fk                   19:00 
    6       Ragnar Hellsvik          20 IK Gandvik                      21:53 
    7       Michael Stenberg          6 IFK Göteborg                    22:03 
    8       Oskar Peterson           20 Lidköpings Vsk                  22:11 
    9       Kristoffer Karlsson      20 Hjobygdens OK                   23:21 
   10       Marc Johdet              20 Hjobygdens OK                   24:18 
   11       David Jonsson            20 OK Klyftamo                     25:52 
   12       John Holst               20 IK Gandvik                      27:25 
   13       Albert Skaar             20 Ryda Skidklubb                  27:40 
   14       Christian Ågren          18 Säffle OK                       28:10 
   15       Alexander Ågren          18 Säffle OK                       30:15 
   16       Robert Kallin            14 OK Gränsen                      30:27 
   17       Richard Börjesson        20 Istrums Sk                      32:12 
   18       Erik Andersson           20 IK Gandvik                      35:18 
   19       Viktor Jagefeldt         20 IF Hagen                        37:17 
   20       Simon Pettersson         20 Hjobygdens OK                   43:05 
   21       Karl-Mikael Svensson     20 Lidköpings Vsk                  46:53 
   22       Fredrik Gustafsson       20 IK Gandvik                      53:15 

            Jonas Gustafsson         20 Mariestads Fk                  Felst. 
            Martin Rundqvist         20 Hjobygdens OK                  Felst. 
            Max Binnberg             20 IF Sisu Tidaholm               Felst. 
            Anton Karlsson           20 Lidköpings Vsk                 Felst. 
            Erik Ramqvist            20 Lidköpings Vsk               ej start 



D65  (17)               3450 m                                   

    1       Inga Pettersson          14 Tenhults SOK                    46:55 
    2       Inga-Britt Malm          12 Garphyttans IF                  48:40 
    3       Anna-Lisa Andersson      20 Lidköpings Vsk                  51:11 
    4       Britta Sahl              20 IF Hagen                        51:12 
    5       Ester Holgersson         14 Jönköpings OK                   52:19 
    6       Ruth Nyström             20 OK Amne                         52:30 
    7       Anita Pehrson            20 Istrums Sk                      54:28 
    8       Karin Rehn               14 Jönköpings OK                   58:15 
    9       Ann-Marie Persson        20 IK Gandvik                      58:41 
   10       Ulla-Britt Karlsson      20 OK Skogsstjärnan                59:54 
   11       Mary Svensson            20 HällekIS IF                     60:16 
   12       Vira Nordh               20 Trollhättans Sk                 64:14 
   13       Gunvor Hammer            12 Laxå OK                         72:18 
   14       Sivi Hallberg            14 OK Gränsen                      79:05 

            Ulla Björkeroth          20 OK P4                          Felst. 
            Mona Åkerman             23 Motala AIF Ol                ej start 
            Birgitta Lång            14 OK Gränsen                   ej start 



D60  (10)               3450 m                                   

    1       Asta Sjöberg             12 Lindebygdens OK                 35:07 
    2       Birgit Haglund           20 Hestra IF                       40:12 
    3       Kerstin Carlsson         20 Ulricehamns OK                  41:08 
    4       Ann-Marie Tillman        20 Falköpings AIK                  46:45 
    5       Gunilla Lundgren         18 OK Grane                        47:00 
    6       Anne-Catrine Persson     20 Mariestads Fk                   51:17 
    7       Margareta Holmberg       20 IF Hagen                        54:06 
    8       Ilsy Johansson           20 SOK Träff                       55:45 
    9       Ingrid Borgliden         20 Vänersborgs Sk                  68:38 

            Birgit Lång              20 OK Klyftamo                  ej start 



D55  (16)               3450 m                                   

    1       Kerstin Wallenius        20 OK Skogsstjärnan                34:19 
    2       Birgitta Stenström       20 Vänersborgs Sk                  34:43 
    3       Kaarina Voudinmäki       20 Mullsjö SOK                     36:36 
    4       Ethel Nord               12 Lindebygdens OK                 38:00 
    5       Gunnel Palgrim           20 Vänersborgs Sk                  38:47 
    6       Bibbi Svensson           20 Mariestads Fk                   39:57 
    7       Kerstin Spetz            20 Nitta IF                        40:40 
    8       Ulla Höök                20 OK Klyftamo                     40:42 
    9       Ulla Ling                14 IK Hakarpspojkarna              41:53 
   10       Gunvor Jonsson           20 Vänersborgs Sk                  42:26 
   11       Ann-Marie Birgersson     14 Forserums SOK                   43:58 
   12       Lilian Bengtsson         20 OK Amne                         44:36 
   13       Birgit Karlsson          20 Mariestads Fk                   46:59 
   14       Margit Ryberg            20 OK Klyftamo                     51:33 
   15       May-Sofie Olsson         14 Forserums SOK                   54:28 
   16       Ing-Marie Wijkmark       20 IF Hagen                        61:07 



D50  (18)               3450 m                                   

    1       Inger Holmstrand         20 Herrljunga Sk                   32:27 
    2       Kajsa Toftén             20 Hjobygdens OK                   38:05 
    3       Gun-Britt Thorén         20 Vänersborgs Sk                  41:12 
    4       Monica Nilsson           20 OK Skogsstjärnan                41:55 
    5       Inger Ljungström         12 Laxå OK                         42:15 
    6       Marianne Sjöberg         14 OK Gränsen                      42:49 
    7       Ann-Gerd Carlsson        20 Ulricehamns OK                  43:52 
    8       Inger Holm               20 OK P4                           44:25 
    9       Monica Bråhn             14 OK Berget                       44:58 
   10       Eva Höije                20 Mariestads Fk                   45:52 
   11       Ulla Öhrström            20 OK Amne                         47:17 
   12       Ingrid Tengeland         20 IK Gandvik                      48:28 
   13       Anne-Marie Tiveljung     20 IK Gandvik                      50:17 
   14       Britta Wallin            20 IF Sisu Tidaholm                51:43 
   15       Kristina Johansson       20 Lidköpings Vsk                  54:53 
   16       Kerstin Larsson          20 OK Amne                         56:05 
   17       Siv Rödström             20 OK Skogsstjärnan                56:06 
   18       Ann-Marie Holmström      20 IK Gandvik                      57:52 



D45  (14)               4000 m                                   

    1       Monica Lööf              20 Mariestads Fk                   31:58 
    2       Christina Jansson        20 IF Hagen                        34:17 
    3       Inger Svensson           20 Lidköpings Vsk                  35:51 
    4       Berit Gustavsson         20 Hjobygdens OK                   36:22 
    5       Gunnel Hultqvist         20 IF Hagen                        36:52 
    6       Kristina Larsson         20 OK Klyftamo                     38:30 
    7       Berit Mellberg           20 OK Amne                         39:50 
    8       Ing-Marie Hjert          20 Falköpings AIK                  41:04 
    9       Monica Martinsson        20 OK Tranan                       42:06 
   10       Inger Westerberg         20 IF Hagen                        43:08 
   11       Monica Ivarsson          20 OK Skogshjortarna               43:28 
   12       Eva Werner               20 Lidköpings Vsk                  46:03 
   13       Evamarie Lundahl         20 IF Hagen                        47:25 
   14       Britt-Marie Andersson    20 OK Amne                         60:52 



D45 Motion  (13)        3350 m                                   

    1       Pia Svensson             20 Falköpings AIK                  33:25 
    2       Gunnel Litzell           20 OK Kullingshof                  45:07 
    3       Barbro Wahlström         20 Istrums Sk                      47:03 
    4       Britt-Marie Johansson    20 Vänersborgs Sk                  49:13 
    5       Marianne Bäck            20 IF Sisu Tidaholm                50:38 
    6       Gunnel Nordsjö           20 IF Hagen                        51:18 
    7       Eva Bernhard             20 Mariestads Fk                   54:58 
    8       Berith Pettersson        20 OK Skogsvargarna                57:26 
    9       Eva Olsson               20 Hjobygdens OK                   58:16 
   10       Britt Nilsson            20 IF Sisu Tidaholm                85:05 

            Gertie Samuelsson        20 IK Ymer                        Felst. 
            Ylva Jansson             20 IF Hagen                     ej start 
            Christina Gustafsson     14 OK Gränsen                   ej start 



D40  (20)               4000 m                                   

    1       Jane Johansson           20 IK Albion                       31:08 
    2       Gunilla Larsson          20 Bredareds IF                    32:52 
    3       Birgitta Andersson       20 Främmestad IK                   35:33 
    4       Katarina Sjöholm         20 Mullsjö SOK                     36:33 
    5       Britt-Marie Johansson    20 OK Skogsstjärnan                36:55 
    6       Liselott Landén-Karlssn  20 Istrums Sk                      37:57 
    7       Marianne Klasson         20 Ulricehamns OK                  38:40 
    8       Eva Rabe-Magnusson       20 IF Hagen                        40:20 
    9       Kerstin Hellner          20 Istrums Sk                      40:29 
   10       Ann-Mari Andersson       14 Tenhults SOK                    40:48 
   11       Ann Hilmersson           20 OK Klyftamo                     45:29 
   12       Charlotta Larsson        20 IF Hagen                        46:16 
   13       Anne-Marie Lundin        12 Laxå OK                         47:54 
   14       Ann-Charlotte Brodin     20 Istrums Sk                      47:56 
   15       Lisbet Sjödin            20 OK Klyftamo                     49:33 
   16       Monica Weihard           20 Lidköpings Vsk                  59:31 
   17       Monika Andersson         20 OK Skogsstjärnan                69:16 
   18       Annelie Johansson        20 Falköpings AIK                  90:50 

            Elisabeth Fredriksson    20 Gudhems IF                     Felst. 
            Iréne Banck              20 Hjobygdens OK                ej start 



D35  (15)               4500 m                                   

    1       Marita Karlsson          20 OK Skogsstjärnan                36:14 
    2       Susanne Linné            20 Istrums Sk                      38:27 
    3       Maria Widmark            20 IF Hagen                        39:13 
    4       Maria Skogsberg-Karlsso  20 Mariestads Fk                   39:30 
    5       Lotta Stigsdotter        20 IF Hagen                        40:10 
    6       Pia Käck-Fritzell        20 Mullsjö SOK                     41:36 
    7       Britta Sahlin            20 OK Skogsvargarna                42:03 
    8       Annette Falck-Larsson    20 Vänersborgs Sk                  44:06 
    9       Eva Carlsson             14 Tenhults SOK                    46:23 
   10       Lena Arnoldsson          20 IF Sisu Tidaholm                49:04 
   11       Elisabeth Wahlström      20 Istrums Sk                      49:50 
   12       Eva Lång                  3 Stora Tuna IK                   50:45 
   13       Marianne Johansson       20 OK Kullingshof                  54:35 
   14       Eva Persson-Riis         20 IF Hagen                        54:57 

            Helena Johansson         14 Jönköpings OK                ej start 



D35 Motion  (9)         4000 m                                   

    1       Monika Klein-Peker       20 IF Hagen                        47:13 
    2       Christina Jonsson        20 OK Klyftamo                     49:16 
    3       Eva Gustavsson           20 Istrums Sk                      50:58 
    4       Titti Nilsson            20 OK Skogsstjärnan                52:55 
    5       Ulla Dehlén              20 Mariestads Fk                   56:23 
    6       Anna-Lena Svensson       20 Lidköpings Vsk                  60:21 
    7       Eva Marie Hellsvik       20 IK Gandvik                      64:45 
    8       Ulrika Stuube            15 Sundbybergs IK                  66:42 
    9       Margaretha Johansson     20 OK Kullingshof                  71:36 



D21 Lång  (21)          6400 m                                   

    1 0089) Linn Nilsson             18 Kils OK                         43:57 
    2 0064) Linda Fahlen             18 OK Djerf                        44:19 
    3 0148) Linda Ryen               18 OK Djerf                        45:24 
    4 0311) Cecilia Thomasson        20 Ulricehamns OK                  45:29 
    5 0111) Sofia Holmgård           18 Kils OK                         45:31 
    6 0183) Stina Granefelt           3 Stora Tuna IK                   45:41 
    7 0112) Anna Isaksson Forsgren   18 OK Tyr                          46:37 
    8       Maria Ossiansson         14 IK Hakarpspojkarna              46:59 
    9 0061) Helena Svensson          18 OK Tyr                          47:00 
   10 0302) Therese Persson          18 OK Tyr                          48:25 
   11 0184) Eva Albinsson            18 OK Tyr                          49:28 
   12       Mikaela Höglund          18 OK Tyr                          49:46 
   13       Malin Holmqvist          14 IK Hakarpspojkarna              50:19 
   14 0290) Anna Bogren              12 Hagaby GoIF                     50:43 
   15 0550) Marie Eriksson           18 Kils OK                         51:45 
   16       Martina Dahlström        20 Trollhättans Sk                 52:25 
   17 0480) Malin Danielsson         20 IF Hagen                        54:26 
   18 0605) Karin Andersson          20 OK Klyftamo                     63:02 
   19       Lisa Maria Larsson       20 Lidköpings Vsk                  93:16 

      0490) Åsa Martinsson           20 OK Tranan                      Felst. 
      0338) Heli Marjomaa             2 Stigsökarna                  ej start 



D21  (21)               4500 m                                   

    1       Carin Rosjö              14 Jönköpings OK                   34:31 
    2       Lisa Nord-Ågren          18 Säffle OK                       36:52 
    3       Jenny Nyman              20 Vänersborgs Sk                  38:17 
    4       Ulrika Johansson         20 Vänersborgs Sk                  40:31 
    5       Ann-Kristin Jansson      20 IK Gandvik                      41:02 
    6       Åsa Mattsson             20 OK Kullingshof                  41:38 
    7       Nanna Kjellberg          12 Kfum Örebro Orientering         42:47 
    8       Anna Stomberg            20 IF Hagen                        43:05 
    9       Linda Bernhard           20 Mariestads Fk                   44:14 
   10       Carina Ivarsson          20 OK Kullingshof                  45:07 
   11       Jessica Gustafsson       20 OK Klyftamo                     45:49 
   12       Anna Sandström           20 IK Albion                       48:27 
   13       Helena Södervall         20 IK Gandvik                      49:21 
   14       Anna-Karin Ryberg        20 OK Klyftamo                     50:50 
   15       Susanne Gustafsson       14 OK Gränsen                      53:24 
   16       Frida Claesson           20 Istrums Sk                      58:24 
   17       Elisabeth Stensson       20 IK Wilske                       65:44 

            Marita Lemming           20 Mariestads Fk                ej start 
            Michaela Källstrand      18 Säffle OK                    ej start 
            Anna-Karin Rådström      20 Falköpings AIK               ej start 
            Britt-Marie Erlandsson    2 Stigsökarna                  ej start 



D21 Motion  (4)         4400 m                                   

    1       Yvonne Holmstrand        20 Herrljunga Sk                   45:00 
    2       Ewa Andersson            20 IF Hagen                        52:07 
    3       Katarina Stockheden      14 OK Gränsen                      54:01 

            Anna Samuelsson          20 IK Ymer                        Felst. 



D20  (11)               4700 m                                   

    1 0594) Kristina Löfvenholm      18 OK Tyr                          38:12 
    2 0406) Åsa Johansson             2 OK Gipen                        40:00 
    3 0537) Malin Persson            20 Gudhems IF                      40:53 
    4 0695) Sara Johansson           20 OK Skogsstjärnan                44:58 
    5       Charlotta Jansson        20 IF Hagen                        47:44 
    6 0756) Jenny Danielsson         20 Gudhems IF                      48:31 
    7       Maria Svensson           20 IF Hagen                        49:11 
    8 0758) Veronica Hilmersson      20 OK Klyftamo                     49:56 
    9 0762) Rebecca Linder           18 OK Tyr                          50:56 

      0728) Reneé Linder             18 OK Tyr                         Felst. 
      0570) Hanna Åsander            18 OK Bjur                      ej start 



D18  (18)               4700 m                                   

    1 0581) Ulrika Fredriksson       20 Gudhems IF                      38:36 
    2 0425) Emelie Holmström         20 IK Gandvik                      38:55 
    3 0431) Jenny Persson            18 Kristinehamns OK                39:01 
    4 0339) Sara Svensson            20 OK Kullingshof                  39:24 
    5 0217) Johanna Gunnarsson       18 Kristinehamns OK                42:13 
    6 0487) Madelene Lööf            20 Mariestads Fk                   42:53 
    7 0661) Lisa Jansson             20 Främmestad IK                   43:01 
    8 0512) Emma Palmér              20 Ulricehamns OK                  44:00 
    9 0647) Anneli Litzell           20 OK Kullingshof                  47:01 
   10 0346) Maria Gunnarsson         18 Kristinehamns OK                49:19 
   11 0738) Kajsa Svensson           20 Lidköpings Vsk                  50:17 
   12       Anna Muschke             20 Falköpings AIK                  58:49 
   13       Karolina Källstrand      18 Säffle OK                       59:10 
   14       Ylva Holm                20 Hjobygdens OK                   60:49 
   15 0770) Martina Arkåsen          20 Falköpings AIK                  60:58 
   16       Elin Dehlén              20 Mariestads Fk                   67:12 
   17       Ellinor Linghed          20 Falköpings AIK                  70:22 

            Evelina Ericsson         20 Mariestads Fk                ej start 



D16  (20)               4000 m                                   

    1       Ulrika Andersson         20 IK Gandvik                      29:37 
    2       Jenny Pettersson         20 Hjobygdens OK                   30:33 
    3       Stina Jansson            20 Främmestad IK                   31:20 
    4       Cecilia Fredriksson      20 Gudhems IF                      32:09 
    5       Stina Banck              20 Hjobygdens OK                   32:38 
    6       Helena Jansson           20 IF Hagen                        32:55 
    6       Camilla Andersson        20 Falköpings AIK                  32:55 
    8       Linn Gustavsson          20 Hjobygdens OK                   33:10 
    9       Lisa Axelsson            20 Hjobygdens OK                   35:53 
   10       Linnea Hjalmarsson       20 IK Ymer                         38:12 
   11       Sara Bernhard            20 Mariestads Fk                   40:11 
   12       Amanda Sjöholm           20 Mullsjö SOK                     40:25 
   13       Elise Berggren           20 IK Ymer                         41:23 
   14       Sandra Johansson         20 OK Kullingshof                  47:04 
   15       Karin Holm               20 Istrums Sk                      52:42 
   15       Emelie Moberg            20 Mariestads Fk                   52:42 
   17       Ellen Larsson            20 Mariestads Fk                   55:37 
   18       Sofia Karlsson           20 Hjobygdens OK                   72:39 

            Elin Nilsson             14 OK Gränsen                   ej start 
            Anna-Karin Fallgren      20 Gudhems IF                   ej start 



D16 Lätt  (1)           3350 m                                   

    1       Jessica Sjöberg          14 OK Gränsen                      46:53 



D14  (26)               3350 m                                   

    1       Anna-Karin Claesson      20 OK Kullingshof                  30:56 
    2       Maria Forsberg           20 Hjobygdens OK                   31:57 
    3       Maria Schmiterlöw        20 Hjobygdens OK                   32:29 
    4       Linda Nilsson            18 Kristinehamns OK                32:51 
    5       Malin Hultqvist          20 IF Hagen                        33:16 
    6       Jennie Nilsson           20 IF Hagen                        33:52 
    7       Therese Andersson        20 Falköpings AIK                  36:12 
    8       Carolina Klasson         20 Ulricehamns OK                  36:24 
    9       Emelie Karlsson-Landén   20 Istrums Sk                      36:49 
   10       Janni Karlsson           20 Hjobygdens OK                   37:06 
   11       Emelie Dahlberg          20 Falköpings AIK                  37:09 
   12       Johanna Svensson         20 IF Hagen                        37:28 
   13       Ronja Andersson          14 Tenhults SOK                    40:35 
   14       Henny Samuelsson         20 IF Hagen                        42:45 
   15       Emma Johansson           20 Falköpings AIK                  44:38 
   16       Gabriella Palmér         20 Ulricehamns OK                  44:39 
   17       Hanna Andersson          20 IF Hagen                        53:01 
   18       Hanna Gustavsson         20 OK Skogsstjärnan                53:19 
   19       Karin Johansson          20 Lidköpings Vsk                  56:17 
   20       Julia Svensson           20 Lidköpings Vsk                  71:41 
   21       Maja Brodin              20 Istrums Sk                      80:14 
   22       Emma Peterson            20 Lidköpings Vsk                  82:09 

            Madeleine Gustavsson     20 Istrums Sk                     Felst. 
            Lina Arnesson            20 Ulricehamns OK               ej start 
            Christine Litzell        20 OK Kullingshof               ej start 
            Mari Persson             20 Gudhems IF                   ej start 



D14 Lätt  (10)          2900 m                                   

    1       Elona Borg               14 OK Gränsen                      25:09 
    2       Elin Törnroth            20 Hjobygdens OK                   25:49 
    3       Anna Linné               20 Istrums Sk                      25:52 
    4       Maria Larsson            20 IK Albion                       27:35 
    5       Josefin Strid            20 Ulricehamns OK                  29:40 
    6       Emma Sundåker            14 OK Gränsen                      31:04 
    7       Elin Hermansson          20 Falköpings AIK                  32:04 
    8       Sofie Ahlin              20 Hjobygdens OK                   33:29 
    9       Elin Trygg               20 Lidköpings Vsk                  45:40 
   10       Beatrice Borg            14 OK Gränsen                      45:51 



D12  (15)               2900 m                                   

    1       Elsa Jansson             20 Främmestad IK                   25:43 
    2       Sofia Carlsson           14 Tenhults SOK                    27:13 
    3       Sanna Svensson           20 Främmestad IK                   27:52 
    4       Emmy Johdet              20 Hjobygdens OK                   28:03 
    5       Anna Schmiterlöw         20 Hjobygdens OK                   28:39 
    6       Julia Thorén             20 Vänersborgs Sk                  31:48 
    7       Anna Sanderi             20 Lidköpings Vsk                  31:49 
    8       Elin Gustavsson          20 Ulricehamns OK                  32:07 
    9       Lisa Johansson           20 OK Skogsstjärnan                32:15 
   10       Caroline Gustavsson      20 Istrums Sk                      33:12 
   11       Leyla Peker              20 IF Hagen                        35:22 
   12       Ida-Maria Svensson       20 Lidköpings Vsk                  36:17 
   13       Kristin Skaar            20 Ryda Skidklubb                  40:21 
   14       Matilda Palmér           20 Ulricehamns OK                  51:47 

            Anna Widmark             20 IF Hagen                     ej start 



D12 Lätt  (16)          2600 m                                   

    1       Emma Linné               20 Istrums Sk                      26:45 
    2       Martina Johansson        20 Ulricehamns OK                  29:57 
    3       Emma Kling               20 Hjobygdens OK                   30:40 
    4       Elin Sundåker            14 OK Gränsen                      31:49 
    5       Michaela Arvidsson       14 OK Gränsen                      31:56 
    6       Olivia Hellsvik          20 IK Gandvik                      33:15 
    7       Matilda Thorén           20 Vänersborgs Sk                  35:57 
    8       Malin Pettersson         20 Hjobygdens OK                   39:21 
    9       Erika Vikström           20 IF Hagen                        44:01 
   10       Matildha Hermansson      20 IK Gandvik                      44:21 
   11       Klara Ahlin              20 Hjobygdens OK                   51:50 
   12       Sofia Lenhammar          14 OK Gränsen                      66:33 

            Erika Andersson          20 Ulricehamns OK                 Felst. 
            Hanna Nordin             20 Hjobygdens OK                ej start 
            Emelie Kallin            14 OK Gränsen                   ej start 
            Linnea Hoffman           20 IK Albion                    ej start 



D10  (13)               2450 m                                   

    1       Therese Carlsson         14 Tenhults SOK                    20:28 
    2       Lina Larsson             20 Vänersborgs Sk                  21:32 
    3       Lina Dahlberg            20 Falköpings AIK                  25:04 
    4       Maja Persson-Riis        20 IF Hagen                        25:49 
    5       Nellie Salgård           20 Lidköpings Vsk                  28:02 
    6       Karin Fredriksson        20 IF Hagen                        31:01 
    7       Karin Fredriksson        20 Gudhems IF                      33:30 
    8       Ida Larsson              20 OK Klyftamo                     34:27 
    9       Elin Grenabo             20 Hjobygdens OK                   35:00 
   10       Petra Eriksson           20 Hjobygdens OK                   37:34 
   11       Simone Andersson         20 IK Gandvik                      43:31 

            Lisa Bring               20 Hjobygdens OK                ej start 
            Ellen Jörgensen          20 Hjobygdens OK                ej start 



Inskolning  (52)        2400 m                                   

    1       Daniel Nyström           20 Hjobygdens OK                   17:49 
    2       Johannes Falk            20 IF Sisu Tidaholm                21:45 
    3       Amanda Karlsson          18 Kristinehamns OK                22:14 
    4       Jesper Kindberg          20 Mariestads Fk                   22:37 
    4       Cajsa Banck              20 Hjobygdens OK                   22:37 
    4       Evelina Nilsson          20 OK Tranan                       22:37 
    7       Moa Johansson            20 OK Skogsstjärnan                22:43 
    8       Jesper Sjögren           20 OK Kullingshof                  23:33 
    9       Sara Karlsson            20 Hjobygdens OK                   23:53 
   10       Erik Lindblad            20 Hjobygdens OK                   24:14 
   11       Sara Karlsson            20 OK Skogsstjärnan                24:28 
   12       Joel Andersson           20 IK Gandvik                      24:33 
   13       Fredrik Schmitterlöw     20 Hjobygdens OK                   24:35 
   14       Ellen Hermansson         20 IK Gandvik                      24:52 
   15       Viktor Bobeck            20 Mariestads Fk                   25:11 
   16       Oskar Törnroth           20 Hjobygdens OK                   25:49 
   17       Olivia Hoffman           20 IK Albion                       25:54 
   18       Filip Qrnoldsson         20 IF Sisu Tidaholm                26:02 
   19       Joakim Davidsson         20 Hjobygdens OK                   26:25 
   20       Annie Broberg            20 IK Gandvik                      26:27 
   21       Robin Nyström            20 Hjobygdens OK                   26:40 
   22       Viktor Olsson            20 IF Hagen                        27:09 
   23       Karin Rundqvist          20 Hjobygdens OK                   27:24 
   24       Frida Andersson          20 Ulricehamns OK                  27:26 
   25       Anna Rundqvist           20 Hjobygdens OK                   27:50 
   26       Sara Jonsson             20 OK Klyftamo                     28:44 
   27       Malin Larsson            20 Hjobygdens OK                   29:19 
   28       Isak Krantz              20 IK Gandvik                      29:23 
   29       Joakim Karlsson          20 Mariestads Fk                   29:47 
   30       Hanna Gustavsson         20 Mariestads Fk                   29:50 
   31       John Arnoldsson          20 IF Sisu Tidaholm                30:15 
   32       Jessica Eriksson         20 Hjobygdens OK                   32:32 
   32       Sofie Fredriksson        20 Gudhems IF                      32:32 
   34       Åsa Bogren               20 IF Hagen                        33:32 
   35       Anna Larsson             20 IK Albion                       33:52 
   36       John Johdet              20 Hjobygdens OK                   34:14 
   37       Emelie Pettersson        20 IK Gandvik                      35:49 
   38       Emil Pettersson          20 IK Gandvik                      35:52 
   39       Lina Lång                 3 Stora Tuna IK                   35:57 
   40       Sara Ivarsson            20 OK Kullingshof                  36:47 
   41       Isabell Hjortfors        20 IK Gandvik                      39:48 
   42       Marcus Furusköld         20 IK Gandvik                      42:52 
   43       Lisa Broberg             20 IK Gandvik                      45:44 
   44       Patrik Axelsson          20 OK Klyftamo                     53:29 
   45       Björn Axelsson           20 OK Klyftamo                     53:42 
   46       Samuel Hermansson        20 IK Gandvik                      56:37 
   47       Per-Anton Wallander      20 IK Gandvik                      83:00 

            Jenny Furusköld          20 IK Gandvik                     Felst. 
            Ben Yuen                 20 IK Gandvik                   ej start 
            Adam Grenabo             20 Hjobygdens OK                ej start 
            Lukas Ax                 20 Lidköpings Vsk               ej start 
            Evelina Ursin            20 Lidköpings Vsk               ej start 



Öppen 1  (7)            2600 m                                   

    1       Anna Buske                3 Säterbygdens OK                 22:10 
    2       Ellinor Bornetun         14 Skillingaryds Fk                23:34 
    3       Anna Jonsson             20 Istrums Sk                      52:33 
    4       Simon Jonsson            20 Istrums Sk                      52:38 
    4       Viktor Wahlström         20 Istrums Sk                      52:38 
    6       Markus Karlsson          20 IF Hagen                        58:26 
    7       Gunilla Thorn            20 Tibro AIK SOK                   78:36 



Öppen 2  (13)           2900 m                                   

    1       David Rudenstam          14 IK Vista                        26:34 
    2       Cecilia Marton           20 IK Gandvik                      32:18 
    3       Sybille Andersson        20 OK Amne                         35:17 
    4       Maria Larsson            20 Mariestads Fk                   37:30 
    5       Malin Wahlström          20 Istrums Sk                      37:37 
    6       Ing-Marie Berggren       20 IK Gandvik                      39:40 
    7       Gerd Johansson           14 Tenhults SOK                    41:17 
    8       Elsa Gran                20 IK Wilske                       47:00 
    9       Camilla Sahlin           20 Vänersborgs Sk                  51:35 
   10       Birgit Samuelsson        20 IF Hagen                        52:38 
   11       Birgitta Sunesson        20 OK Skogsstjärnan                53:49 
   12       Karin Jalse              14 Jönköpings OK                   54:30 
   13       Inga-Lill Fransson       14 SOK Aneby                       55:12 



Öppen 4  (22)           3350 m                                   

    1       Thomas Lindblad          20 Hjobygdens OK                   30:22 
    2       Monika Wallenius         20 OK Skogsstjärnan                32:14 
    3       Gert Johansson           20 Istrums Sk                      32:26 
    4       Anders Svensson          20 IF Hagen                        32:58 
    5       Linda Karlsson           20 Ulricehamns OK                  33:58 
    6       Marie Sanderi            20 Hjobygdens OK                   34:13 
    7       Barbro Törnroth          20 Hjobygdens OK                   36:00 
    8       Lars-Erik Karlsson       20 Istrums Sk                      36:11 
    9       Jonas Wahlström          20 SOK Träff                       42:22 
   10       Andreas Bärgstätt           IF Vanäs                        42:40 
   11       Christina Andren         20 IF Hagen                        43:12 
   12       Tore Weihard             20 Lidköpings Vsk                  43:43 
   13       Inger Johansson          20 OK Klyftamo                     44:37 
   14       Karin Larsson            20 OK Klyftamo                     44:38 
   15       Ronny Weihard            20 Lidköpings Vsk                  44:52 
   16       Lena Nilsson             20 Nitta IF                        45:45 
   17       Britta Davidsson         20 Ulricehamns OK                  49:10 
   18       Mikael Larsson           20 IK Albion                       49:23 
   19       Monika Fredén            20 IF Sisu Tidaholm                51:42 
   20       Björn Petré              20 Istrums Sk                      52:22 
   21       Sven Larsson             20 Hjobygdens OK                   59:49 
   22       Tommy Karlsson           20 Istrums Sk                      69:52 



Öppen 5  (10)           4400 m                                   

    1       Owe Törnroth             20 Hjobygdens OK                   34:14 
    2       Anneli Hallqvist         20 Ryda Skidklubb                  35:18 
    3       Lars Wikström            20 IF Hagen                        35:28 
    4       Börje Sundberg           20 IK Albion                       39:23 
    5       Håkan Forsberg           20 Hjobygdens OK                   41:58 
    6       Arnold Berggren          20 IK Gandvik                      47:23 
    7       Lena Bogren              20 IF Hagen                        54:48 
    8       Rune brandshage          20 IK Gandvik                      57:34 
    9       Folke Hörstrand          20 OK Klyftamo                     64:29 

            Tore Bengtsson           20 Mariestads Fk                  Felst. 



Öppen 7  (8)            3450 m                                   

    1       Kerstin Andersson        20 Ryda Skidklubb                  30:49 
    2       Jessika Svensson         20 OK Amne                         36:14 
    3       Elisabet Liljegren       20 IF Sisu Tidaholm                43:42 
    4       Arne Davidsson           20 Ulricehamns OK                  48:12 
    5       Birgit Hallqvist         20 Ryda Skidklubb                  48:14 
    6       Bernt Liljegren          20 IF Sisu Tidaholm                52:36 
    7       N-E Holgersson           14 Jönköpings OK                   60:40 

            Bengt Hallqvist          20 Ryda Skidklubb               ullföljt 



Öppen 8  (11)           4950 m                                   

    1       Johan Palmér             20 Ulricehamns OK                  36:24 
    2       Niclas Gustavsson        20 Trollhättans Sk                 41:02 
    3       Per Gustavsson           20 Ryda Skidklubb                  42:39 
    4       Rolf Johansson           14 Jönköpings OK                   42:40 
    5       Mattias Ståhl            20 Hjobygdens OK                   42:56 
    6       Mats Pettersson          14 Jönköpings OK                   50:53 
    7       Torbjörn Virtanen        20 IF Hagen                        56:07 
    8       Ragnar Gudmundsson        7 IF Rigor                        56:16 
    9       Olof Abrahamsson         20 Istrums Sk                      59:57 

            Göran banck              20 Hjobygdens OK                  Felst. 
            Jan Hjortfors            20 IK Gandvik                     Felst. 



Öppen 9  (2)            7050 m                                   

    1       Claes-Håkan Elvesten     20 OK Kullingshof                  59:26 
    2       Malte Borg               20 IF Hagen                       101:38