Tibroträffen Klassisksö 2001-04-08 17:40
Resultatskapad av OE2001 Sverige © Stephan Krämer 2001

   Pl     Rank Namn                      Dst Klubb                          Tid Tvlmärke    



H80  (4)          3600 m                           

    1          Erik Sillerström           20 OK Skogshjortarna            52:48 G           
    2          Gunnar Karlsson            23 Motala AIF OL                56:14 G           
    3          Arne Larsson               20 OK Skogsstjärnan             66:13 S           

               Nils-Evert Fredriksson     20 IF Hagen                  ullföljt             



H75  (8)          3600 m                           

    1          Yvon Holmbäck              20 Hjobygdens OK                43:54 G           
    2          Håkan Bark                 20 IF Hagen                     47:08 G           
    3          Stig Engström              20 OK Skogshjortarna            47:36 G           
    4          Erik Lång                  14 OK Gränsen                   47:55 G           
    5          Kurt Arnholm               20 OK P4                        56:12 S           
    5          Lennart Thorstensson       20 Hällekis IF                  56:12 S           
    7          Gunnar Gustafsson          14 SOL Tranås                   71:46             

               Sven Johansson             20 Gudhems IF                ej start             



H70  (15)         3600 m                           

    1          Sven-Erik Gustafsson       18 Säffle OK                    37:22 G           
    2          Torsten Björkeroth         20 OK P4                        37:46 G           
    3          Lars Larsson               20 Bredareds IF                 38:07 G           
    4          Sven-Johan Persson         20 IK Gandvik                   38:28 G           
    5          Sven Andersson             14 OK Stigen                    40:07 G           
    6          Bengt Jansson              20 OK Skogsstjärnan             40:45 G           
    7          Lars-Gunnar Enström        20 OK Tranan                    42:40 S           
    8          Bernt Riis                 20 IF Hagen                     44:47 S           
    9          Thore Johansson            20 IK Gandvik                   45:23 S           
   10          Bengt Nyström              20 OK Amne                      46:20 S           
   11          Arne Wahlgren              20 SOK Träff                    46:32 S           

               Ingvar Hult                18 Kristinehamns OK          ej start             
               Sven-Erik Andersson        20 Falköpings AIK            ej start             
               Yngve Andersson            20 Lidköpings VSK            ej start             
               Sture Gustavsson           20 Lidköpings VSK            ej start             



H65  (23)         4000 m                           

    1          Nils Grann                 18 Kristinehamns OK             36:19 G           
    2          Nils Jansson               18 Skattkärrs IF                40:27 G           
    3          Sture Pettersson           20 Falköpings AIK               41:34 S           
    4          Karl Lund                  20 Lidköpings VSK               44:34 S           
    5          Karl Åkerman               23 Motala AIF OL                46:51 S           
    6          Stig Sahl                  20 IF Hagen                     48:30 S           
    7          Karl-Erik Helin            20 Hjobygdens OK                48:41 S           
    8          Bertil Holmqvist           20 IK Gandvik                   48:59 S           
    9          Kurt Fors                  20 Hällekis IF                  49:52 S           
   10          Arvo Hyvönen               18 Skattkärrs IF                52:39 B           
   11          Anders Nilsson             20 Ryda Skidklubb               53:58 B           
   12          Lars Magnusson             18 Kristinehamns OK             54:05 B           
   13          Torild Bornetun            14 Skillingaryds FK             54:23 B           
   14          Sam Andersson              20 Lidköpings VSK               57:32             
   15          Bo Öhrström                20 OK Amne                      59:54             
   16          Erling Lundgren            18 OK Grane                     62:01             
   17          Sigvard Larsson            14 OK Gränsen                   63:17             
   18          Bernt Liljegren            20 Tidaholms SOK Sisu           99:07             

               Lars Berger                20 Tidaholms SOK Sisu          Felst.             
               Ingemar Grönqvist          20 OK Skogsstjärnan          ej start             
               Uno Nilsson                20 Mariestads FK             ej start             
               Roland Persson             20 Mariestads FK             ej start             
               Arne Gabrielsson           20 IF Hagen                  ej start             



H60  (34)         4500 m                           

    1          Erland Ling                14 IK Hakarpspojkarna           35:27 G           
    2          Ingemar Holmberg           20 IF Hagen                     41:15 S           
    3          Yngve Johansson            18 Kristinehamns OK             41:30 S           
    4          Harry Sundberg             20 OK Klyftamo                  42:53 S           
    5          Folke Dahlén               20 Lidköpings VSK               42:58 S           
    6          Mats-Erik Andersson        20 Ulricehamns OK               43:09 S           
    7          Bengt Andersson            20 Tidaholms SOK Sisu           43:41 S           
    8          Sören Bråhn                14 OK Berget                    45:07 S           
    9          Uno Andersson              20 OK Klyftamo                  46:17 S           
   10          Lennart Bäck               20 Tidaholms SOK Sisu           46:50 S           
   11          Lars Lång                  20 OK Klyftamo                  47:13 S           
   12          Bertil Eriksson            18 OK Tyr                       47:25 S           
   13          Gert Johansson             20 IK Gandvik                   47:43 S           
   14          Börje Sundberg             20 IK Albion                    48:19 S           
   15          Olof Abrahamsson           20 Istrums SK                   48:40 S           
   16          Karl-Inge Karlsson         20 Istrums SK                   49:04 S           
   17          Lennart Lindberg           18 Kristinehamns OK             49:24 S           
   18          Stig Bengtsson             20 OK Amne                      50:20 S           
   19          Börje Wallin               20 Tidaholms SOK Sisu           50:50 S           
   20          Lars-Erik Larsson          20 OK Amne                      51:44 B           
   21          Sven-Olof Sandstedt        20 Falköpings AIK               53:19 B           
   22          Heikki Rissanen            20 Mariestads FK                53:21 B           
   23          Tord Lööv                  20 OK Klyftamo                  54:31             
   24          Gunnar Johansson           20 Mariestads FK                56:29             
   25          Harry Brandqvist           20 Tidaholms SOK Sisu           57:30             
   26          Bengt Wallenius            20 OK Skogsstjärnan             58:54             
   27          Curt Tillman               23 Linköpings OK                59:15             
   28          Arne Kämpe                 20 Tidaholms SOK Sisu           59:40             

               Mats Birgersson            14 Forserums SOK               Felst.             
               Bo Brånn                   12 Askersunds OK               Felst.             
               Åke Ohlsson                20 Mariestads FK             ej start             
               Stig-Olof Pettersson       20 Lidköpings VSK            ej start             
               Bertil Ryberg              20 OK Klyftamo               ej start             
               Niklas Alveus              14 Jönköpings OK             ej start             



H55  (36)         5000 m                           

    1          Morgan Ljung               14 Vaggeryds SOK                38:49 G           
    2          Kalle Johansson            20 OK Skogshjortarna            40:01 G           
    3          Gunnar Wallin              14 OK Berget                    40:51 G           
    4          Rune Sandberg               2 Uddevalla OK                 42:02 G           
    5          Christer Johansson         20 SOK Träff                    42:41 G           
    6          Lennart Höije              20 Mariestads FK                42:52 G           
    7          Kjell-Åke Isaksson         20 OK Skogshjortarna            44:49 S           
    8          Jan Elfsberg               20 Falköpings AIK               45:55 S           
    9          Roland Nilsson             20 Falköpings AIK               47:23 S           
   10          Lars-Erik Nilsson          20 Mariestads FK                47:49 S           
   11          Karl Bergstrand            20 Hjobygdens OK                47:53 S           
   12          Jan-Olav Carlsson          20 IF Hagen                     48:58 S           
   13          Rune Spetz                 20 Nitta IF                     49:16 S           
   14          Christer Ottosson          20 IF Hagen                     50:09 S           
   15          Lars-Olof Gustafsson       20 OK Klyftamo                  50:43 S           
   16          Rolf Gabrielsson           20 IF Hagen                     52:20 S           
   17          Carl-Otto Wijkmark         20 IF Hagen                     52:55 S           
   18          Evert Johansson            20 OK Amne                      54:05 S           
   19          Jan Rödström               20 OK Skogsstjärnan             55:46 B           
   20          Sigvard Oscarsson          20 Istrums SK                   56:42 B           
   21          Kenneth Karlsson           20 Gällstads IF                 57:19 B           
   22          Christer Henriksgård       20 OK Klyftamo                  58:12 B           
   23          Styrbjörn Jansson          20 IF Hagen                     59:20             
   24          Per-Olof Johansson         20 OK Klyftamo                  61:42             
   25          Åke Gustavsson             20 Hjobygdens OK                67:05             
   26          Sören Andrén               20 IF Hagen                     68:44             
   27          Jurg Grissemann            20 OK Skogsstjärnan             75:02             
   28          Leif Rydberg               20 Istrums SK                   75:59             
   29          Bengt Skoog                20 Lidköpings VSK               77:11             
   30          Åke Karlsson               20 SOK Träff                    77:20             
   31          Bo Lindberg                20 IK Wilske                    78:11             

               Bengtåke Andersson         20 OK Amne                     Felst.             
               Torbjörn Blomqvist         14 OK Berget                 ullföljt             
               Sven Dahlskog              18 OK Djerf                  ej start             
               Lars-Åke Johansson         20 IK Ymer                   ej start             
               Bengt Nilsson              20 Hestra IF                 ej start             



H50  (31)         5600 m                           

    1          Karl-Evert Svensson        20 IF Hagen                     43:46 G           
    2          Stig Johansson             20 Falköpings AIK               47:16 G           
    3          Per Fredriksson            20 OK Skogshjortarna            47:56 G           
    4          Gunnar Olsson              20 IF Hagen                     48:23 G           
    5          Håkan Olsson               20 Hjobygdens OK                48:50 G           
    6          Måns Grevillius            18 OK Grane                     49:25 S           
    7          Sven-Olof Johansson        14 Vaggeryds SOK                49:40 S           
    8          Anders Thomasson           20 Ulricehamns OK               51:44 S           
    9          Sven-Erik Johansson        20 Mariestads FK                51:50 S           
   10          Roger Karlsson             20 OK Skogsstjärnan             52:24 S           
   11          Lasse Hylland              18 OK Grane                     52:53 S           
   12          Håkan Lööf                 20 Mariestads FK                53:46 S           
   13          Claes-Göran Persson        20 Ulricehamns OK               54:07 S           
   14          Bengt Sörensen             14 OK Berget                    54:29 S           
   15          Anders Pettersson          20 Hjobygdens OK                56:40 S           
   16          Gert Johansson             20 Istrums SK                   58:00 S           
   17          Lars Arnesson              20 Ulricehamns OK               59:21 S           
   18          Mats Ivermark              18 Säffle OK                    59:57 S           
   19          Arne Lindqvist             14 SOK Aneby                    60:03 S           
   20          Anders Pettersson          20 IFK Skövde                   62:01 B           
   21          Gunnar Wass                20 IF Hagen                     63:29 B           
   22          Johnny Asp                    IF T2                        68:15             
   23          Ove Flink                  20 IK Albion                    71:12             
   24          Leif Claesson              20 Istrums SK                   72:37             
   25          Gunnar Möller              20 OK Skogsstjärnan             82:18             

               Lars-Erik Andersson        20 Falköpings AIK              Felst.             
               Bertil Karlsson            20 Hjobygdens OK             ej start             
               Peter Nyström              20 Mariestads FK             ej start             
               Sten Olsson                20 OK Klyftamo               ej start             
               K-G Larsson                20 OK P4                     ej start             
               Lennart Sibeck             18 OK Djerf                  ej start             



H45  (31)         6100 m                           

    1          Lars Karlsson              18 Kristinehamns OK             41:03 G           
    2          Kurt Svensson              14 IK Hakarpspojkarna           41:24 G           
    3          Johan Lindgren             20 IF Hagen                     45:07 G           
    4          Björn Pettersson           14 Bottnaryds IF                45:11 G           
    5          Roland Svensson            20 Mariestads FK                47:02 S           
    6          Lennart Larsson            14 Jönköpings OK                48:48 S           
    7          Björn Karlsson              7 Halmstad OK                  49:49 S           
    8          Uno Magnusson              20 IF Hagen                     50:24 S           
    9          Roger Andersson            20 Ulricehamns OK               52:04 S           
   10          Stefan Gunnarsson          18 Kristinehamns OK             54:42 S           
   11          Tommy Westerberg           20 IF Hagen                     55:24 S           
   12          Jan Högenberg              20 Lidköpings VSK               55:44 S           
   13          Kjell Kaminsky             20 IF Hagen                     55:58 S           
   14          Anders Eriksson            20 IF Hagen                     56:11 S           
   15          Per Nordsjö                20 IF Hagen                     58:24 S           
   16          Thomas Hellner             20 Istrums SK                   59:18 B           
   17          Alf Siewertz               20 Gudhems IF                   59:21 B           
   18          Urban Larsson              20 IF Hagen                     60:20 B           
   19          Tomas Olausson             12 Askersunds OK                63:30             
   20          Lars-Ove Danielsson        20 IF Hagen                     67:11             
   21          Gunnar Olsson              20 OK Skogshjortarna            68:55             
   22          Erland Almqvist            20 OK Amne                      74:50             
   23          Jan-Åke Emilsson           20 Gudhems IF                   85:34             

               Peder Johansson            20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Sune Knutsson              20 Ulricehamns OK              Felst.             
               Ingvar Andersson           20 OK Amne                   ej start             
               Thomas Hjert               20 Falköpings AIK            ej start             
               Bo Andersson               20 Falköpings AIK            ej start             
               Mats Karlsson              20 Lidköpings VSK            ej start             
               Jan Löfvenholm             18 Skattkärrs IF             ej start             
               Stefan Elmqvist            14 Tenhults SOK              ej start             



H45 MOTION  (14)  4500 m                           

    1          Ulf Hedefält               14 Tenhults SOK                 35:53 S           
    2          Hans Trofast               14 Tenhults SOK                 40:26 S           
    3          Conny Sahlin               20 OK Skogsvargarna             41:59 S           
    4          Tommy Holtbring            20 OK Amne                      42:29 S           
    5          Göran Enander              20 Vänersborgs SK               42:38 S           
    6          Leif Gustavsson            20 Hjobygdens OK                47:20 B           
    7          Per-Ivar Bertilsson        14 IF Hallby                    53:43 B           
    8          Conny Johansson            20 IK Gandvik                   54:23             
    9          Tord Gustavsson            20 OK Skogsstjärnan             54:36             
   10          Håkan Forsberg             20 Hjobygdens OK                61:48             
   11          Jonny Lund                 20 IK Gandvik                   64:33             

               Berndt Wiktorsson          12 Laxå OK                     Felst.             
               Ingmar Zachrison           20 Mariestads FK             ej start             
               Hans Andersson             20 IK Gandvik                ej start             



H40  (24)         6600 m                           

    1          Lennart Larsson            20 Hestra IF                    40:13 G           
    2          Bernt Svensson             14 Jönköpings OK                42:58 G           
    3          Erik Hellsvik              20 IK Gandvik                   50:30 S           
    4          Jan Ivarsson               20 OK Skogshjortarna            58:38 B           
    5          Lars Olsson                20 IF Hagen                     60:16 B           
    6          Glenn Lövgren              20 Ulricehamns OK               60:50 B           
    7          Jan Albertsson             20 Istrums SK                   61:59 B           
    8          Ingemar Skaar              14 Jönköpings OK                63:13             
    9          Bengt Klasson              20 Ulricehamns OK               63:49             
   10          Jan Sahl                   20 IF Hagen                     64:19             
   11          Nils-Olof Larsson          20 Vänersborgs SK               68:27             
   12          Michael Karlsson           20 IF Hagen                     69:23             
   13          Lennart Ardmar             20 IF Hagen                     71:06             
   14          Kjell Skog                 20 IF Hagen                     77:11             
   15          Alf Danielsson             18 OK Grane                     78:28             
   16          Jan-Erik Ceder             14 Jönköpings OK                86:10             
   17          Mats Pettersson            14 Jönköpings OK                91:44             

               Lars Nilsson               20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Alf Andersson              20 IF Hagen                    Felst.             
               Esbjörn Aronsson           20 IF Hagen                    Felst.             
               Lennart Nilsson            20 Ulricehamns OK            ej start             
               Jörgen Fors                20 Istrums SK                ej start             
               Håkan Håkansson            14 OK Gränsen                ej start             
               Morgan Tideman             14 Jönköpings OK             ej start             



H35  (15)         7100 m                           

    1          Henrik Karlsson            20 OK Skogsstjärnan             45:43 G           
    2   (0354) Mikael E Gustavsson        14 IK Hakarpspojkarna           52:16 S           
    3          Lars Holmgård              18 Kils OK                      54:19 S           
    4          Jonas Lång                  3 Stora Tuna IK                54:31 S           
    5          Krister Rosjö              14 Jönköpings OK                55:01 S           
    6   (0852) Åke Wijkmark               20 IF Hagen                     55:23 S           
    7          Tony Gustavsen             20 Istrums SK                   55:49 S           
    8          Joachim Friberg            20 Istrums SK                   55:56 S           
    9          Jonas Persson              14 Skillingaryds FK             58:47 S           
   10          Anders Jonsson             18 OK Grane                     68:58 B           
   11          Leif Persson               20 OK Skogsstjärnan             69:38             
   12          Bernt Henriksson           20 Gudhems IF                   75:53             
   13          Roger Gunnarsson           20 Falköpings AIK               80:24             

        (0629) Bo Hallberg                20 Falköpings AIK              Felst.             
               Thomas Bogren              20 IF Hagen                  ej start             



H35 MOTION  (10)  6000 m                           

    1          Anders Jonsson             20 OK Klyftamo                  57:22 S           
    2          Ulf Nylén                  20 SOK Träff                    58:27 S           
    3          Johnny Throgen             18 Degerfors OK                 62:17 S           
    4          Anders Swedin              20 Lidköpings VSK               67:29 S           
    5          Håkan Johansson            20 Mariestads FK                70:54 B           
    6          Anders Pettersson          20 Mariestads FK                76:03 B           
    7          Hans Gunnerek              20 OK Klyftamo                  81:24 B           
    8          Bengt Gustavsson           20 Tidaholms SOK Sisu           82:45 B           
    9          Michael Ågren              18 Säffle OK                    89:36             

               Pär Stenberg               20 OK Skogshjortarna         ej start             



H21 LÅNG  (47)    10600 m                          

    1   (0096) Tony Larsson               20 Istrums SK                   62:15 G           
    2   (0037) Erik Forsgren              18 OK Tyr                       62:36 G           
    3   (0246) Martin Pettersson           6 Sävedalens AIK               63:45 G           
    4   (0272) Mats Granstedt             14 IK Hakarpspojkarna           64:26 G           
    5   (0318) Peter Arnesson             20 Ulricehamns OK               65:32 G           
    6   (0053) Jörgen Nilsson             18 OK Tyr                       67:03 G           
    7   (0170) Mathias Nilsson             6 Sävedalens AIK               68:06 G           
    8   (0619) Marcus Kvarndal            20 Istrums SK                   68:47 G           
    9   (1328) Magnus Albinsson           18 OK Tyr                       69:17 G           
   10   (0278) Stefan Lund                 6 IFK Göteborg                 71:40 S           
   11   (0419) Fredrik Rosen              14 Jönköpings OK                72:55 S           
   12   (0286) Calle Andersson            20 OK Skogsstjärnan             74:09 S           
   13   (0607) Erik Råberg                18 OK Tyr                       74:19 S           
   14   (0346) Mathias Häggblom           20 OK Skogshjortarna            75:41 S           
   15   (0723) Jonas Zachrison            20 Mariestads FK                76:31 S           
   16   (0865) Per Zachrison              20 Mariestads FK                76:42 S           
   17   (0659) Thomas Andersson           20 OK Tranan                    78:06 S           
   18   (0587) Mattias Larsson            20 OK Tranan                    79:41 S           
   19   (0368) Mikael Jansson              3 Stora Tuna IK                79:58 S           
   20   (0807) Kenneth Johansson          20 OK Tranan                    80:04 S           
   21   (0795) Magnus Södervall           20 IK Gandvik                   80:20 S           
   22   (0753) Filip Svensson             20 Istrums SK                   80:29 S           
   23   (1051) Henrik Bengtsson            7 Falkenbergs OK               81:56 S           
   24   (0603) Tomas Johansson            20 Mariestads FK                86:06 S           
   25   (0568) Anders Westberg            20 IF Hagen                     87:36 S           
   26          Staffan Pehrson            20 Istrums SK                   93:49 B           
   27   (0790) Jonas Stjernlöf             6 Göteborg-Majorna OK         100:24             

        (0762) Erik Adolfsson             20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Tomas Andersson            20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Anders Nilsson             20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
        (0516) Anders Olsson              20 OK Tranan                   Felst.             
        (1084) Martin Skoglund            20 OK Tranan                   Felst.             
        (0649) Martin Ottosson             6 Göteborg-Majorna OK         Felst.             
        (0276) Björn Stenberg              6 IFK Göteborg                Felst.             
               Tomas Johansson            23 OK Motala                   Felst.             
               Jonas Cederlöf             18 Skattkärrs IF             ej start             
        (0118) Martin Ivarsson            18 OK Tyr                    ej start             
               Christer Nilsson            6 Göteborg-Majorna OK       ej start             
        (0600) Mikael Persson             13 Härlövs IF                ej start             
        (0394) Bjarne Bäcklund             6 IFK Göteborg              ej start             
               Petar Kostadinov Peycho       OF BULGARIA               ej start             
               Lazar Krastev Radnev          OF BULGARIA               ej start             
               Milen Efremov Ivanov          OF BULGARIA               ej start             
               Asen Petrov Gadzhev           OF BULGARIA               ej start             
               Lyubomir Stoynev Ortakc       OF BULGARIA               ej start             
               Ivan Petrov Iliev             OF BULGARIA               ej start             
               Racho Marinov Marinov         OF BULGARIA               ej start             



H21  (9)          7100 m                           

    1          Johan Persson              20 Ulricehamns OK               54:44 G           
    2          Urban Larsson              20 OK Skogsstjärnan             57:31 G           
    3          Mark Baljeu                20 Ulricehamns OK               58:59 G           
    4          Mattias Stockheden         14 OK Gränsen                   60:21 G           
    5          Robert Jakobsson           20 Tidaholms SOK Sisu           60:59 G           
    6          Anders Sträng              20 Falköpings AIK               65:36 S           
    7          Mikael Trofast             14 Tenhults SOK                 69:45 S           
    8          Gustav Brodin              20 Istrums SK                   70:33 S           
    9          Jan-Ingvar Johansson       20 Lidköpings VSK               80:51 B           



H21 MOTION  (6)   6000 m                           

    1          Håkan Andersson            18 Säffle OK                    51:33 S           
    2          Joacim Gustafsson          20 OK Klyftamo                  58:24 S           
    3          Carl Kvaldén               18 Säffle OK                    58:58 S           
    4          Rikard Andersson           20 Falköpings AIK               71:12 B           
    5          Andreas Bärjstätt          20 SOK Träff                    74:41 B           

               Björn Andersson            18 Säffle OK                 ej start             



H20  (5)          7100 m                           

    1   (1296) Stefan Falemo              20 Falköpings AIK               59:51 G           
    2   (1226) Fredrik Johansson          20 OK Skogsstjärnan             61:06 G           
    3          Mattias Wiktorsson         12 Laxå OK                      61:24 G           

               Åke Svensson               20 Istrums SK                ej start             
        (0633) Tobias Johansson           20 Falköpings AIK            ej start             



H18  (20)         6600 m                           

    1   (0934) Rikard Wass                20 IF Hagen                     43:14 G           
    2   (1054) Gustaf Wennerberg          20 OK Klyftamo                  44:37 G           
    3          Christian Arnesson         20 Ulricehamns OK               48:09 G           
    4   (1126) Joel Sanderi               20 Lidköpings VSK               48:51 G           
    5   (1007) Andreas Skymberg           18 OK Grane                     57:35 S           
    6   (1074) Oskar Lund                 14 IK Vista                     59:40 S           
    7   (1100) Rickard Hilmersson         20 OK Klyftamo                  60:43 S           
    8   (1241) Rickard Pettersson         20 Gällstads IF                 61:09 S           
    9          Jonas Nilsson              20 Tidaholms SOK Sisu           67:51             
   10          Pontus Danielsson          20 IF Hagen                     68:34             
   11          Filip Holm                 20 Hjobygdens OK                68:45             
   12          Greger Martinsson          20 Mariestads FK                75:20             
   13          Martin Cederman            20 Mariestads FK               101:01             
   14          Tobias Johansson           20 Mariestads FK               134:03             

               Daniel Almqvist            20 OK Amne                     Felst.             
               Johan Carlsson             20 Hjobygdens OK               Felst.             
        (0994) Johan Filipsson            14 OK Gränsen                  Felst.             
        (0954) Johan Fredriksson          20 OK Skogshjortarna         ej start             
               Johan Christensson         20 Mariestads FK             ej start             
               Georgi Stchyanov Belche       OF BULGARIA               ej start             



H16  (30)         5000 m                           

    1          Björn Arnesson             20 Ulricehamns OK               35:56             
    2          Gustav Enander             20 Vänersborgs SK               36:42             
    3          Stefan Lemming             20 Mariestads FK                36:49             
    4          Martin Fredriksson         20 OK Skogshjortarna            37:21             
    5          Henrik Johansson           20 Falköpings AIK               37:52             
    6          Anders Gustafsson          14 IF Hallby                    40:00             
    7          Tomas Knutsson             20 Ulricehamns OK               40:43             
    8          Johan Olsson               20 Hjobygdens OK                41:47             
    9          Erik Johansson             20 Falköpings AIK               42:36             
   10          Fajer Wennerberg           20 OK Klyftamo                  42:50             
   11          Pär Holmbäck               20 Hjobygdens OK                43:46             
   12          Jens Grevillius            18 OK Grane                     44:07             
   13          Niklas Westerberg          20 IF Hagen                     44:55             
   14          Jesper Tiberg              20 Hjobygdens OK                45:00             
   15          Per Hylland                18 OK Grane                     46:34             
   16          Daniel Muschke             20 Falköpings AIK               46:39             
   17          Johan Larsson              18 OK Grane                     48:48             
   18          Per Andersson              14 Tenhults SOK                 54:00             
   19          Erik Mohlin                20 Falköpings AIK               54:24             
   20          Mattias Ivermark           18 Säffle OK                    57:26             
   21          Lars Axelsson              20 Hjobygdens OK                60:18             
   22          Lars Karlsson              20 OK Skogsstjärnan             62:25             
   23          Per Ferm                   14 Jönköpings OK                62:36             
   24          Jonas Ursin                20 Lidköpings VSK               78:50             

               Erik Hedefält              14 Tenhults SOK                Felst.             
               Johan Tideman              14 Jönköpings OK               Felst.             
               Carl Buer                  14 IF Hallby                 ej start             
               Gustav Eriksson            20 IF Hagen                  ej start             
               Henrik Magnusson           20 IF Hagen                  ej start             
               Christoffer Lilja          14 Jönköpings OK             ej start             



H14  (26)         4000 m                           

    1          David Lingfors             14 IF Hallby                    27:43             
    2          Oscar Gustafsson           14 Jönköpings OK                29:36             
    3          Erik Pettersson            14 Jönköpings OK                34:43             
    4          Daniel Mauritzon           20 IF Hagen                     36:36             
    5          Erik Gröhn                 14 Jönköpings OK                37:08             
    6          Tobias Johansson           20 OK Skogshjortarna            37:28             
    7          Stefan Jonsson             20 OK Klyftamo                  37:32             
    8          Erik Skaar                 20 Ryda Skidklubb               38:25             
    9          Viktor Pettersson          14 Jönköpings OK                39:06             
   10          Olof Krantz                20 IK Gandvik                   39:13             
   11          Mikael Arvidsson           18 Säffle OK                    39:41             
   12          Niclas Sahlin              20 Vänersborgs SK               39:58             
   13          Erik Stillemark            14 IF Hallby                    40:06             
   14          Mikael Karlsson-Landén     20 Istrums SK                   42:29             
   15          Daniel Larsson             20 Vänersborgs SK               43:18             
   16          Patrik Johansson           20 Mariestads FK                46:32             
   17          Rasmus Johansson           20 Mariestads FK                47:04             
   18          Filip Torstensson          18 Säffle OK                    51:33             
   19          Anton Pettersson           20 Mariestads FK                56:34             
   20          Gustav Dehlén              20 Mariestads FK                74:31             
   21          Mattias Karlsson           18 Kristinehamns OK             76:04             

               Mattias Lööf               20 Mariestads FK             ej start             
               Mikael Sjöström            20 Mariestads FK             ej start             
               Axel Werner                14 IF Hallby                 ej start             
               Daniel Axelsson            20 Vänersborgs SK            ej start             
               Mickael Holm               20 Hjobygdens OK             ej start             



H12  (37)         3000 m                           

    1          Carl Magnusson             20 IF Hagen                     22:53             
    2          August Sjöholm             20 Mullsjö SOK                  24:25             
    3          Calle Stenberg             20 OK Skogshjortarna            25:26             
    4          Anton Grön                 14 Jönköpings OK                27:36             
    5          David Jonsson              20 OK Klyftamo                  30:24             
    6          Fredric Gustafsson         14 Jönköpings OK                32:07             
    7          Johan Törnroth             20 Hjobygdens OK                32:32             
    8          Simon Sanderi              20 Lidköpings VSK               32:53             
    9          Andreas Karlsson           20 Mariestads FK                33:48             
   10          Viktor Tideman             14 Jönköpings OK                35:15             
   11          Erik Andersson             20 IK Gandvik                   35:38             
   12          Patrik Börjesson           20 Istrums SK                   37:05             
   13          Albin Pettersson           20 Mariestads FK                37:53             
   14          Simon Pettersson           20 Hjobygdens OK                38:40             
   15          Linus Karlsson             20 Istrums SK                   39:20             
   16          Oskar Pettersson           14 Jönköpings OK                40:55             
   17          Oskar Krantz               20 IK Gandvik                   41:57             
   18          Linus Trygg                20 Lidköpings VSK               42:16             
   19          Ragnar Hellsvik            20 IK Gandvik                   45:57             
   20          Jonas Gustafsson           20 Mariestads FK                48:25             
   21          Johan Kaminsky             20 IF Hagen                     49:42             
   22          John Samuelsson            20 IF Hagen                     49:43             
   23          Anton Broberg-Holm         20 IK Gandvik                   51:03             
   24          Christian Ågren            18 Säffle OK                    51:58             
   25          Albin Ahlman               20 IK Gandvik                   53:50             
   26          Henrik Adolfsson           20 OK Skogsstjärnan             55:41             
   27          Erik Ramqvist              20 Lidköpings VSK               59:12             
   28          Viktor Bobeck              20 Mariestads FK                62:24             
   29          Oscar Sundgren             20 OK Skogsstjärnan             68:07             
   30          Per Anton Wallander        20 IK Gandvik                   74:09             
   31          Karl-Mikael Svensson       20 Lidköpings VSK               80:50             

               Marcus Furusköld           20 IK Gandvik                  Felst.             
               Fredrik Gustafsson         20 IK Gandvik                  Felst.             
               Anton Karlsson             20 Lidköpings VSK              Felst.             
               Andreas Andersson          20 OK Skogsstjärnan          ej start             
               Pontus Ferneman            20 Mariestads FK             ej start             
               Simon Hjortfors            20 IK Gandvik                ej start             



H10  (15)         2600 m                           

    1          Fredrik Schmiterlöw        20 Hjobygdens OK                20:25             
    2          Daniel Nyström             20 Hjobygdens OK                20:53             
    3          John Arnoldsson            20 Tidaholms SOK Sisu           24:24             
    4          Gustav Stenberg            20 OK Skogshjortarna            27:34             
    5          Joel Andersson             20 IK Gandvik                   30:58             
    6          Alexander Ågren            18 Säffle OK                    32:40             
    7          Mats Axelsson              20 Hjobygdens OK                33:56             
    8          Albert Skaar               20 Ryda Skidklubb               35:14             
    9          Isak Krantz                20 IK Gandvik                   35:31             
   10          Joakim Karlsson            20 Mariestads FK                37:59             
   11          Patrik Forsberg            20 Hjobygdens OK                38:38             
   12          Viktor Olsson              20 IF Hagen                     39:29             
   13          Carl Tannerheim            20 Tidaholms SOK Sisu           47:17             

               Richard Börjesson          20 Istrums SK                  Felst.             
               Jesper Nilsson             20 Ulricehamns OK            ej start             



D70  (2)          3600 m                           

    1          Karin Rehn                 14 Jönköpings OK                58:56 G           

               Ester Holgersson           14 Jönköpings OK             ej start             



D65  (8)          3600 m                           

    1          Britta Sahl                20 IF Hagen                     46:26 G           
    2          Ann-Marie Persson          20 IK Gandvik                   47:09 G           
    3          Anna-Lisa Andersson        20 Lidköpings VSK               53:07 S           
    4          Ulla-Britt Karlsson        20 OK Skogsstjärnan             54:51 S           
    5          Birgitta Lång              14 OK Gränsen                   57:27 S           
    6          Ruth Nyström               20 OK Amne                      58:06 S           
    7          Anita Pehrson              20 Istrums SK                   62:09 S           

               Mary Svensson              20 Hällekis IF               ej start             



D60  (10)         3600 m                           

    1          Birgit Lång                20 OK Klyftamo                  38:00 G           
    2          Birgit S.-Nilsson          20 Hestra IF                    41:18 G           
    3          Birgit Karlsson            20 Mariestads FK                43:41 S           
    4          Ann-Marie Birgersson       14 Forserums SOK                43:44 S           
    5          Margareta Holmberg         20 IF Hagen                     49:03 S           
    6          Kerstin Carlsson           20 Ulricehamns OK               55:03 B           
    7          Lillvor Berger             20 Tidaholms SOK Sisu           56:31 B           
    8          Gunilla Lundgren           18 OK Grane                     59:58             
    9          Elisabeth Liljegren        20 Tidaholms SOK Sisu           61:17             

               Ann-Marie Tillman          20 Falköpings AIK            ej start             



D55  (14)         3600 m                           

    1          Kaarina Voudinmäki         20 Mullsjö SOK                  41:34 G           
    2          Kerstin Wallenius          20 OK Skogsstjärnan             42:16 G           
    3          Kerstin Spetz              20 Nitta IF                     43:27 G           
    4          Eva Isaksson               20 OK Skogshjortarna            43:50 G           
    5          Eva Höije                  20 Mariestads FK                44:41 G           
    6          Ulla Öhrström              20 OK Amne                      47:16 S           
    7          Britta Wallin              20 Tidaholms SOK Sisu           48:10 S           
    8          Margit Ryberg              20 OK Klyftamo                  48:31 S           
    9          Kerstin Larsson            20 OK Amne                      49:58 S           
   10          Ulla Ling                  14 IK Hakarpspojkarna           50:02 S           
   11          Gerd Wallin                14 OK Berget                    50:07 S           
   12          Vega Slottner              14 OK Berget                    50:08 S           
   13          Ing-Marie Wijkmark         20 IF Hagen                     64:33             

               Bibbi Apelgren             20 Mariestads FK             ej start             



D55 MOTION  (3)   3500 m                           

    1          Louise Lindberg            20 IK Wilske                    60:53 S           
    2          Gunnel Forsblad            20 IK Wilske                    65:20 S           
    3          Gun Karlsson               20 Gällstads IF                 70:59 S           



D50  (13)         3600 m                           

    1          Kristina Larsson           20 OK Klyftamo                  34:40 G           
    2          Marion Hallsten             2 Uddevalla OK                 36:56 G           
    3          Kajsa Toftén               20 Hjobygdens OK                40:19 S           
    4          Gun Britt Thorén           20 Vänersborgs SK               41:21 S           
    5          Ann-Britt Lingfors         14 IF Hallby                    42:11 S           
    6          Bodil Enander              20 Vänersborgs SK               46:02 S           
    7          Monica Bråhn               14 OK Berget                    46:32 S           
    8          Kerstin Jakobsson          20 Tidaholms SOK Sisu           49:09 B           
    9          Siv Rödström               20 OK Skogsstjärnan             51:05 B           
   10          Kristina Johansson         20 Lidköpings VSK               58:06             
   11          Stina Grissemann           20 OK Skogsstjärnan             60:17             
   12          Linnéa Karlsson            20 OK Skogsstjärnan             96:06             

               Ingrid Tengeland           20 IK Gandvik                ej start             



D45  (14)         4000 m                           

    1          Ingrid Karlsson            18 Kristinehamns OK             39:35 G           
    2          Monika Wass                20 IF Hagen                     40:12 G           
    3          Ing-Marie Bertilsson       14 IF Hallby                    45:46 S           
    4          Evamarie Lundahl           20 IF Hagen                     48:11 S           
    5          Berit Gustavsson           20 Hjobygdens OK                48:25 S           
    6          Elise Johansson            20 Falköpings AIK               48:54 S           
    7          Berit Mellberg             20 OK Amne                      49:00 S           
    8          Pia Svensson               20 Falköpings AIK               49:15 S           
    9          Monica Lööf                20 Mariestads FK                50:53 S           
   10          Monica Abrahamsson         20 Gudhems IF                   53:13 S           
   11          Inger Johansson            20 OK Klyftamo                  53:29 S           
   12          Ing-Marie Hjert            20 Falköpings AIK               54:23 S           

               Britt-Marie Andersson      20 OK Amne                   ej start             
               Gunnel Hultqvist           20 IF Hagen                  ej start             



D45 MOTION  (6)   3500 m                           

    1          Anna-Carin Mohlin          20 Falköpings AIK               42:32 S           
    2          Siv Johansson              20 Falköpings AIK               56:22 B           
    3          Annelie Johansson          20 Falköpings AIK               60:22 B           
    4          Eva Olsson                 20 Hjobygdens OK                69:22             

               Annmarie Arkåsen           20 Falköpings AIK              Felst.             
               Gertie Samuelsson          20 IK Ymer                   ej start             



D40  (17)         4200 m                           

    1          Britta Sahlin              20 OK Skogsvargarna             36:46 G           
    2          Britt-Marie Johansson      20 OK Skogsstjärnan             39:43 G           
    3          Eva Rabe-Magnusson         20 IF Hagen                     40:57 G           
    4          Annette Falck-Larsson      20 Vänersborgs SK               41:38 S           
    5          Katarina Sjöholm           20 Mullsjö SOK                  42:52 S           
    6          Marie Gröhn                14 Jönköpings OK                43:18 S           
    7          Liselott Landén-Karlssn    20 Istrums SK                   43:28 S           
    8          Carin Gustafsson           14 Jönköpings OK                44:57 S           
    9          Eva Carlsson               14 Tenhults SOK                 46:58 S           
   10          Ann-Mari Andersson         14 Tenhults SOK                 47:47 S           
   11          Helena Larsson             20 Hestra IF                    48:12 S           
   12          Gunilla Johansson          20 OK Skogsstjärnan             49:54 S           
   13          Ann-Charlotte Brodin       20 Istrums SK                   50:17 S           
   14          Elisabeth Fredriksson      20 Gudhems IF                   51:51 S           
   15          Ann Hilmersson             20 OK Klyftamo                  57:06             
   16          Susanne Olsson             20 Tidaholms SOK Sisu           59:27             

               Anne-Christine Säll        20 IF Hagen                  ej start             



D35  (8)          4500 m                           

    1          Marita Karlsson            20 OK Skogsstjärnan             37:13 G           
    2          Maria Widmark              20 IF Hagen                     39:32 G           
    3          Maria Skogsberg-Karlsso    20 Mariestads FK                39:33 G           
    4          Lena Arnoldsson            20 Tidaholms SOK Sisu           46:43 S           
    5          Lena Bogren                20 IF Hagen                     63:21             

               Eva Persson-Riis           20 IF Hagen                    Felst.             
               Sari Håkansson             14 OK Gränsen                ej start             
               Ewa Andersson              20 IF Hagen                  ej start             



D35 MOTION  (8)   4000 m                           

    1          Ulla Andersson             20 IF Hagen                     44:37 S           
    2          Christina Jonsson          20 OK Klyftamo                  46:09 S           
    3          Charlotta Larsson          20 IF Hagen                     50:46 S           
    4          Lena Andersson             20 Falköpings AIK               51:47 S           
    5          Margaretha Fredriksson     20 IF Hagen                     52:24 S           
    6          Anna-Lena Svensson         20 Lidköpings VSK               58:31 B           
    7          B-M Ramqvist               20 Lidköpings VSK               78:10             

               Marina Gustavsson          20 OK Skogsstjärnan          ej start             



D21 LÅNG  (12)    6800 m                           

    1   (0015) Karin Hellman              14 IK Hakarpspojkarna           50:02 G           
    2          Petra Thomasson            20 Ulricehamns OK               51:51 G           
    3   (0171) Eva Albinsson              18 OK Tyr                       55:21 G           
    4   (0425) Ann-Charlotte Johansson     6 IFK Göteborg                 56:53 G           
    5   (0059) Sofia Holmgård             18 Kils OK                      58:28 S           
    6   (0154) Stina Granefelt            18 OK Tyr                       60:04 S           
    7   (0469) Malin Danielsson           20 IF Hagen                     63:47 S           
    8   (0174) Therese Persson            18 OK Tyr                       64:57 S           
    9          Annika Johansson           20 OK Tranan                    71:32 S           

        (0346) Mikaela Höglund            18 OK Tyr                      Felst.             
        (0247) Anna Bogren                12 Hagaby GoIF               ullföljt             
               Miglena Asenova Asenova       OF BULGARIA               ej start             



D21  (15)         4500 m                           

    1          Lisa Nord-Ågren            18 Säffle OK                    39:43 G           
    2          Lena Högrell               14 Jönköpings OK                40:50 G           
    3   (0579) Kristina Löfvenholm        14 Jönköpings OK                43:43 G           
    4          Maria Johnsson             13 Ringsjö OK                   46:25 S           
    5          Charlotta Jansson          20 IF Hagen                     47:57 S           
    6          Anna Stomberg              20 IF Hagen                     49:28 S           
    7   (0760) Reneé Linder               18 OK Tyr                       49:30 S           
    8          Lisa Maria Larsson         20 Lidköpings VSK               50:06 S           
    9          Anna-Karin Ryberg          20 OK Klyftamo                  51:40 S           
   10   (0812) Rebecca Linder             18 OK Tyr                       51:53 S           
   11          Jessika Svensson           20 OK Amne                      53:34 S           
   12          Elisabeth Stensson         20 IK Wilske                    72:07             

               Anna-Karin Rödström        20 Falköpings AIK              Felst.             
               Linda Bernhard             20 Mariestads FK             ej start             
               Maria Ossiansson           14 IK Hakarpspojkarna        ej start             



D21 MOTION  (2)   4500 m                           

    1          Charlotta Karlsson         20 Gällstads IF                 47:53 S           
    2          Katarina Stockheden        14 OK Gränsen                   53:28 S           



D20  (6)          4800 m                           

    1   (0554) Erika Svennberg            20 IF Hagen                     47:32 G           
    2   (0752) Sara Johansson             20 OK Skogsstjärnan             48:53 G           
    3   (0739) Veronica Hilmersson        20 OK Klyftamo                  49:48 G           
    4   (0681) Jenny Danielsson           20 Gudhems IF                   51:14 G           
    5          Martina Arkåsen            20 Falköpings AIK               62:35 S           

               Slavka Dimitrova Slavch       OF BULGARIA               ej start             



D18  (11)         4800 m                           

    1   (0523) Ida Arnesson               20 Ulricehamns OK               40:01 G           
    2   (0553) Ulrika Fredriksson         20 Gudhems IF                   42:58 G           
    3          Kristine Svensson          20 Falköpings AIK               52:48 S           
    4   (0534) Madelene Lööf              20 Mariestads FK                54:22 S           
    5          Amanda Sjöholm             20 Mullsjö SOK                  55:57 S           
    6          Anna Ljungberg             20 Tidaholms SOK Sisu           57:55 S           
    7          Anna Muschke               20 Falköpings AIK               68:21             
    8   (0686) Linda Klasson              20 Ulricehamns OK               71:13             
    9          Ellen Larsson              20 Mariestads FK                73:26             

        (0678) Emma Dahlskog              18 OK Djerf                  ej start             
               Kajsa Svensson             20 Lidköpings VSK            ej start             



D16  (25)         4200 m                           

    1          Helena Jansson             20 IF Hagen                     32:54             
    2          Cecilia Fredriksson        20 Gudhems IF                   35:42             
    3          Therese Andersson          20 Falköpings AIK               36:48             
    4          Hanna Johansson            20 OK Skogshjortarna            40:32             
    5          Malin Hultqvist            20 IF Hagen                     41:25             
    6          Stina Banck                20 Hjobygdens OK                42:09             
    7          Janna Grevillius           18 OK Grane                     42:22             
    8          Emelie Karlsson-Landén     20 Istrums SK                   43:55             
    9          Jennie Nilsson             20 IF Hagen                     46:06             
   10          Anna Wallerman             20 Hestra IF                    46:15             
   11          Maria Forsberg             20 Hjobygdens OK                46:37             
   12          Emelie Dahlberg            20 Falköpings AIK               48:25             
   13          Johanna Svensson           20 IF Hagen                     48:40             
   14          Carolina Klasson           20 Ulricehamns OK               50:31             
   15          Janni Karlsson             20 Hjobygdens OK                51:11             
   16          Sara Carlsson              20 IF Hagen                     57:11             
   17          Maja Brodin                20 Istrums SK                   58:34             
   18          Hanna Andersson            20 IF Hagen                     61:22             
   19          Kajsa Larsson              20 Hestra IF                    74:57             
   20          Julia Svensson             20 Lidköpings VSK               91:25             

               Marika Almqvist            20 OK Amne                   ej start             
               Hilda Sibeck               18 OK Djerf                  ej start             
               Emelie Moberg              20 Mariestads FK             ej start             
               Fanny Brodin               20 Istrums SK                ej start             
               Karin Holm                 20 Istrums SK                ej start             



D14  (21)         3500 m                           

    1          Maria Schmiterlöw          20 Hjobygdens OK                31:30             
    2          Alma Buer                  14 IF Hallby                    32:58             
    3          Hanna Gustavsson           20 OK Skogsstjärnan             33:50             
    4          Sofie Pettersson           20 Gällstads IF                 35:47             
    5          Sofie Ahlin                20 Hjobygdens OK                36:43             
    6          Anna Hulander              20 Ulricehamns OK               38:36             
    7          Karin Johansson            20 Lidköpings VSK               39:19             
    8          Elin Törnroth              20 Hjobygdens OK                40:30             
    9          Sofia Larsson              20 Hestra IF                    41:14             
   10          Ronja Andersson            14 Tenhults SOK                 43:48             
   11          Sofia Carlsson             14 Tenhults SOK                 44:07             
   12          Gabriella Palmér           20 Ulricehamns OK               44:13             
   13          Julia Thorén               20 Vänersborgs SK               46:01             
   14          Henny Samuelsson           20 IF Hagen                     54:44             
   15          Anna Sanderi               20 Lidköpings VSK               60:48             
   16          Elin Trygg                 20 Lidköpings VSK               63:39             
   17          Olivia Hellsvik            20 IK Gandvik                   66:30             
   18          Lina Arnesson              20 Ulricehamns OK               72:42             
   19          Ida-Maria Svensson         20 Lidköpings VSK               76:50             

               Lisa Johansson             20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Matildha Hermansson        20 IK Gandvik                  Felst.             



D12  (16)         3000 m                           

    1          Anna Schmiterlöw           20 Hjobygdens OK                25:41             
    2          Maria Lingfors             14 IF Hallby                    29:52             
    3          Anna Widmark               20 IF Hagen                     31:06             
    4          Kristin Skaar              20 Ryda Skidklubb               32:49             
    5          Malin Pettersson           20 Hjobygdens OK                33:05             
    6          Lina Larsson               20 Vänersborgs SK               33:15             
    7          Leyla Peker                20 IF Hagen                     38:12             
    8          Maja Persson-Riis          20 IF Hagen                     54:38             
    9          Elin Sand                  20 IK Gandvik                   59:54             
   10          Karin Fredriksson          20 IF Hagen                     61:42             
   11          Lina Dahlberg              20 Falköpings AIK               66:04             
   12          Simone Andersson           20 IK Gandvik                   67:26             

               Ellen Hermansson           20 IK Gandvik                  Felst.             
               Anna Karlsson              20 Lidköpings VSK            ej start             
               Klara Lennartsson          20 Mullsjö SOK               ej start             
               Matilda Thorén             20 Vänersborgs SK            ej start             



D10  (19)         2600 m                           

    1          Anna Grön                  14 Jönköpings OK                21:01             
    2          Olivia Buer                14 IF Hallby                    26:02             
    3          Lisa Gröhn                 14 Jönköpings OK                30:39             
    4          Amanda Karlsson            18 Kristinehamns OK             32:03             
    5          Moa Johansson              20 OK Skogsstjärnan             32:09             
    6          Annie Broberg              20 IK Gandvik                   35:05             
    7          Sara Jonsson               20 OK Klyftamo                  36:09             
    8          Lina Bertilsson            14 IF Hallby                    37:25             
    9          Sara Karlsson              20 OK Skogsstjärnan             40:21             
   10          Sara Carlsson              20 Hjobygdens OK                43:57             
   11          Therese Carlsson           14 Tenhults SOK                 45:27             
   12          Frida Nilsson              20 OK Skogsstjärnan             45:47             
   13          Evelina Ursin              20 Lidköpings VSK               51:33             
   14          Jenny Furusköld            20 IK Gandvik                   56:54             

               Caroline Lennartsson       20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Hanna Håkansson            14 OK Gränsen                ej start             
               Karin Håkansson            14 OK Gränsen                ej start             
               Marina Nilsson             20 IF Hagen                  ej start             
               Anna Tideman               14 Jönköpings OK             ej start             



U4  (7)           3500 m                           

    1          Tomas Johansson            20 Mariestads FK                53:23             
    2          Carina Almqvist            20 OK Amne                      60:13             
    3          Camilla Sahlin             20 Vänersborgs SK               68:15             
    4          Linus Longborn             20 IK Gandvik                   74:43             

               Pierre Fredén              20 Mariestads FK             ej start             
               Anders Kvarnström          14 Jönköpings OK             ej start             
               Anton Hordnes              14 Tenhults SOK              ej start             



U3  (15)          3000 m                           

    1          Stefan Karlsson            20 Hjobygdens OK                27:41             
    2          Anders Molin               20 Falköpings AIK               42:40             
    3          Jonas Harder               20 IF Hagen                     42:42             
    4          Tommy Robertsson           20 Tidaholms SOK Sisu           43:01             
    5          Jenny Harder               20 IF Hagen                     45:05             
    6          Kristian Darolf            20 Tidaholms SOK Sisu           45:16             
    7          Matilda Hall               20 Hjobygdens OK                50:32             
    8          Marcus Nilsson             20 OK Skogsstjärnan             50:59             
    9          Camilla Davidsson          20 OK Skogsstjärnan             58:04             
   10          William Hjortfors          20 IK Gandvik                   61:10             
   11          Emelie Lennartsson         20 OK Skogsstjärnan             67:18             

               Jonathan Swedin            20 Lidköpings VSK              Felst.             
               Maria Ramqvist             20 Lidköpings VSK              Felst.             
               Andreas Fredén             20 Mariestads FK             ej start             
               Per Malmberg               20 IK Gandvik                ej start             



U2  (15)          2600 m                           

    1          Jens Gustafsson            20 Hjobygdens OK                22:52             
    2          Kristian Ceder             14 Jönköpings OK                25:03             
    3          Martin Karlsson            20 Tidaholms SOK Sisu           34:53             
    4          Petra Eriksson             20 Hjobygdens OK                35:29             
    5          Henrik Eklund              18 Säffle OK                    35:35             
    6          Jonna Gunnerek             20 OK Klyftamo                  36:10             
    7          Dennis Larsson             18 Säffle OK                    36:15             
    8          Fredrik Almqvist           20 OK Amne                      38:57             
    9          Ellen Jörgensen            20 Hjobygdens OK                39:03             
   10          Tomas Zizala               18 Säffle OK                    47:45             
   11          Lisa Jern                  20 IK Gandvik                   54:23             
   12          Linda Sahlin               20 IK Gandvik                   55:24             

               Karin Fredriksson          20 Gudhems IF                ej start             
               Hanna Trygg                20 Lidköpings VSK            ej start             
               Sara Lund                   6 IFK Göteborg              ej start             



U1  (19)          2300 m                           

    1          Hanna Nordin               20 Hjobygdens OK                18:03             
    2          Emelie Weckert             20 Hjobygdens OK                19:01             
    3          Andreas Wilhelmsson        20 Hjobygdens OK                20:50             
    4          Maja Sidstedt              20 Ulricehamns OK               21:45             
    5          Eric Lindblad              20 Hjobygdens OK                23:01             
    6          Oskar Törnroth             20 Hjobygdens OK                23:29             
    7          Robin Nyström              20 Hjobygdens OK                25:48             
    8          Jessica Ericsson           20 Hjobygdens OK                26:32             
    9          Caroline Lindner           20 Hjobygdens OK                29:16             
   10          Mathilda Hult              14 IF Hallby                    30:19             
   11          Cajsa Banck                20 Hjobygdens OK                31:38             
   12          Elin Lennartsson           20 Hjobygdens OK                32:35             
   13          Ida Larsson                20 OK Klyftamo                  36:12             
   14          Lisa Bring                 20 Hjobygdens OK                37:16             
   15          Åsa Muschke                20 Falköpings AIK               37:22             
   16          Marcus Eriksson            20 Hjobygdens OK                53:30             

               Joakim Davidsson           20 Hjobygdens OK             ej start             
               Sophie Fredriksson         20 Gudhems IF                ej start             
               Thilda Garö                20 IF Hagen                  ej start             



INSKOLNING  (37)  2300 m                           

               Jakob Karlsson             20 OK Skogsstjärnan             Godk.             
               Albin Andersson            20 Falköpings AIK               Godk.             
               Elinor Johansson           20 OK Skogsstjärnan             Godk.             
               Johannes Andersson         20 Ryda Skidklubb               Godk.             
               Olle Månsson                  IF K3                        Godk.             
               Lina Skaar                 14 Jönköpings OK                Godk.             
               Anna Larsson               20 IF Hagen                     Godk.             
               Hanna Gustafsson           20 Mariestads FK                Godk.             
               Ellen Larsson              20 IF Hagen                     Godk.             
               Eric Sand                  20 IK Gandvik                   Godk.             
               Anton Bring                20 Hjobygdens OK                Godk.             
               Victoria Gunnerek          20 OK Klyftamo                  Godk.             
               Natalie Johansson          20 Hjobygdens OK                Godk.             
               Adam Granstedt             14 IK Hakarpspojkarna           Godk.             
               Joakim Svensson            14 IK Hakarpspojkarna           Godk.             
               Isabell Hjortfors          20 IK Gandvik                   Godk.             
               Lina Lång                   3 Stora Tuna IK                Godk.             
               Malin Dahlberg             20 Falköpings AIK               Godk.             
               Patrik Axelsson            20 Hjobygdens OK                Godk.             
               Linnea Johansson           20 IK Gandvik                   Godk.             
               Samuel Hermansson          20 IK Gandvik                   Godk.             
               Ida Skog                   20 IF Hagen                     Godk.             
               Björn Axelsson             20 Hjobygdens OK                Godk.             
               Filip Södervall            20 IK Gandvik                   Godk.             
               Amanda Brämerson              AIK SOK Tibro                Godk.             
               Anna Olsson                   AIK SOK Tibro                Godk.             
               Viktor Lindgren            20 IF Hagen                     Godk.             
               Erik Widmark               20 IF Hagen                     Godk.             
               Gustaf Magnusson           20 IF Hagen                     Godk.             
               Karin Månsson                 IF K3                        Godk.             

               Hanna Gustavsson           20 Mariestads FK             ullföljt             
               Anna Adolfsson             20 Hjobygdens OK             ej start             
               Oskar Stenberg             20 OK Skogshjortarna         ej start             
               Irma Håkansson             14 OK Gränsen                ej start             
               Filip Arnoldsson           20 Tidaholms SOK Sisu        ej start             
               Louise Arnholm             20 IF Hagen                  ej start             
               Jacob Lund                  6 IFK Göteborg              ej start             



Öppen 1  (9)      2600 m                           

    1          Simon Pettersson           20 Hjobygdens OK                23:45 B           
    2          Rikard Carlsson            14 Tenhults SOK                 27:57 B           
    3          Andreas Axelsson              AIK SOK Tibro                37:44             
    4          Johanna Nilsson            20 Falköpings AIK               38:50             
    5          Lovisa Olsson              20 IF Hagen                     39:05             
    5          Simon Nilsson              20 Falköpings AIK               39:05             
    7          Cecilia Johansson          20 SOK Träff                    42:29             
    8          Ulla Björkeroth            20 OK P4                        61:23             

               Birgitta Nyman             20 Istrums SK                  Felst.             



Öppen 2  (16)     3000 m                           

    1          Barbro Törnroth            20 Hjobygdens OK                28:14 B           
    2          Kristian Hollander         20 Gällstads IF                 29:11 B           
    3          Jan Hjortfors              20 IK Gandvik                   31:29 B           
    4          Anders Svensson            20 IF Hagen                     31:41 B           
    5          Rasmus Karlsson            20 Lidköpings VSK               39:20             
    6          Benny Hoffman              20 IK Albion                    43:08             
    7          Linnea Hoffman             20 IK Albion                    43:10             
    8          Majvor Axelsson            20 Hjobygdens OK                44:26             
    9          Ing-Marie Berggren         20 IK Gandvik                   53:03             
   10          Lisbeth Ahlman             20 IK Gandvik                   53:51             
   11          Gerd Johansson             14 Tenhults SOK                 58:23             
   11          Kerstin Rosjö              14 Tenhults SOK                 58:23             
   13          Ylva Jansson               20 IF Hagen                     63:57             
   14          Bo Persson                 20 Istrums SK                   72:52             

               Birgitta Lennartsson       20 OK Skogsstjärnan            Felst.             
               Maria Larsson              20 Mariestads FK               Felst.             



Öppen 4  (17)     3500 m                           

    1          Hans Toften                20 Hjobygdens OK                33:16 B           
    2          Charles Molin              20 Falköpings AIK               38:31 B           
    3          Marie Andersson             7 Halmstad OK                  42:35 B           
    4          Lotta Holmbäck             20 Hjobygdens OK                52:56             
    5          Karin Larsson              20 OK Klyftamo                  53:36             
    6          Thomas Holm                20 IK Gandvik                   54:16             
    7          Folke Hälstrand            20 OK Klyftamo                  56:04             
    8          Inga Pettersson            14 Tenhults SOK                 61:57             
    9          Roland Gustavsson          20 Hjobygdens OK                62:56             
   10          Monika Freden              20 Tidaholms SOK Sisu           63:43             
   11          Laila Grann                18 Kristinehamns OK             75:58             
   12          Matilda Hansson               GIF Borås                    99:12             

               Gunnel Nordsjö             20 IF Hagen                    Felst.             
               Annette Cederman           20 Mariestads FK               Felst.             
               Anki Gunnerek              20 OK Klyftamo                 Felst.             
               Annika Jonasson            14 Jönköpings OK               Felst.             
               Tommy Karlsson             20 Istrums SK                  Felst.             



Öppen 5  (13)     4500 m                           

    1          Johan Trygg                20 Lidköpings VSK               42:01 B           
    2          Hans Lingfors              14 IF Hallby                    42:12 B           
    3          Gunnar Andersson           14 IK Hakarpspojkarna           43:24 B           
    4          Rainer Scholz              14 IK Vista                     43:29 B           
    5          Torbjörn Axelsson          20 Hjobygdens OK                45:04 B           
    6          Claes-Göran Hansson           GIF Borås                    50:07 B           
    7          Uno Sand                   20 IK Gandvik                   50:08 B           
    8          Per-Anders Furusköld       20 IK Gandvik                   57:03             
    9          Yngve Persson              20 OK P4                        62:07             
   10          Martin Svensson            20 OK Amne                      65:34             
   11          Robert Andersson           20 Ryda Skidklubb               68:52             
   12          Arnold Berggren            20 IK Gandvik                   69:16             
   13          Kristin Danielsson         20 IF Hagen                     88:54             



Öppen 8  (16)     4800 m                           

    1          Klaes Axelsson             14 IK Hakarpspojkarna           37:23 B           
    2          Martin Gustavsson          20 Mariestads FK                37:27 B           
    3          Thomas Karlsson            20 Mariestads FK                40:28 B           
    4          Mattias Ståhl              20 Hjobygdens OK                40:46 B           
    5          Anna Bogren                12 Hagaby GoIF                  42:48 B           
    6          Ove Persson                20 Mariestads FK                43:33 B           
    7          Arne Säf                   20 Gudhems IF                   44:08 B           
    8          Rolf Jonasson              14 Jönköpings OK                45:25 B           
    9          Mikael Irhage              20 IK Gandvik                   48:48 B           
   10          Stig Wallermans               GIF Borås                    51:51             
   11          Ingrid Schmitterlöw        20 Hjobygdens OK                53:41             
   12          Marcus Johansson           20 Mariestads FK                54:55             
   13          Torbjörn Virtanen          20 IF Hagen                     56:24             
   14          Kent Josefsson                IF T2                        61:00             
   15          Lennart Rosen              14 Jönköpings OK                67:19             
   16          Carl-C Schmitterlöw        20 Hjobygdens OK                76:30             



Öppen 9  (10)     7100 m                           

    1          Mats Hedman                20 IF Hagen                     55:31 B           
    2          Tornie Ottersten              IF K3                        64:21 B           
    3          Stefan Johansson           20 IK Gandvik                   64:56 B           
    4          Anders Gustavsson          20 Tidaholms SOK Sisu           64:57 B           
    5          Tomas Glanshed             20 IF Hagen                     73:20             
    6          Per Gustafsson             20 Ryda Skidklubb               73:55             
    7          Ingemar Nyman              20 IF Hagen                     83:03             
    8          Ove Törnroth               20 Hjobygdens OK                85:37             
    9          Malte Borg                 20 IF Hagen                    111:17             

               Bengt Johansson            20 OK P4                       Felst.             



Öppen 7  (8)      3600 m                           

    1          Kerstin Andersson          20 Ryda Skidklubb               32:46 B           
    2          Anders Dahlberg            20 Falköpings AIK               46:09             
    3          Leif-Erik Karlsson         20 Istrums SK                   53:09             
    4          P-O Persson                14 Skillingaryds FK             62:47             
    5          Lennart Lindberg           14 IK Vista                     63:16             
    6          Anders Rogne               14 IK Hakarpspojkarna           67:58             

               Per Rogne                  14 IK Hakarpspojkarna          Felst.             
               Lars Börjesson             20 IF Hagen                  ullföljt